רדונדו בראיון: "רציתי לפרוש כשחקן ריאל מדריד"


כתב: צוות האתר | תאריך: 05/04/2019

פרננדו רדונדו עלה לגמר ליגת האלופות בשנת 1999/00 עם סרט הקפטן של ריאל מדריד, בהיעדרם של היירו וסאנצ'יס שפתחו על הספסל. הוא שיתק את ג'אזיקה מנדייטה מולנסיה והיה אולי המצטיין על כר הדשא. על פניו, דרך נפלאה להגיד שלום לריאל מדריד, אלא שאם זה היה תלוי בו, זה היה אחרת. רדונדו מספר:"רציתי וחשבתי שאפרוש בריאל מדריד", כשבראיון מרתק ל-AS הוא מזכיר נשכחות ומדבר על התקופה בריאל מדריד, עליו ברמה האישית, על הנשיא פלורנטינו פרס וגם על ריאל מדריד הנוכחית וזידאן. הראיון המלא::

איך ריאל מדריד שונה ממועדונים אחרים?

- "כשאתה נכנס לברנבאו ומסתכל למעלה אתה מבין הכל, מעכל לאן הגעת. אחרכך, ההשלכות שיש לסמל הזה והחולצה הזו. הטירוף שיש בתקשורת ורבת העניין מצד כולם, אבל לא רק בספרד אלא בעולם כולו. בכל מקום אליו הגענו ראינו עד כמה אנשים מחכים לריאל מדריד".

האם יש אגו עצום בחדר ההלבשה של ריאל מדריד?

- "הניסיון שלי מוכיח שדווקא ההיפך. דו הקיום אצלינו הוא הגדול ביותר. ברור שתמיד יש דברים שמתרחשים בחדר ההלבשה, כדורגל זה אמוציות ויש רגעים לא קלים, אבל כשאני הגעתי למדריד דיברו על ה-'קינטה דל בויטרה' המפורסמים, הם אלה שמנהלים את הקבוצה כביכול והאמת שזה ממש לא היה ככה. יש הרבה מיתוסים ושטויות".

במה אתה הכי גאה בתקופתך במדריד?

- "אני גאה בהרבה דברים אבל בעיקר בכך שהייתי מסוגל להפגין את הכדורגל שלי ולהיות פרננדו רדונדו. שמרתי על הסגנון שלי תחת מאמנים שונים ורבים ובמצבים שונים מאוד. העונה הראשונה הייתה מרהיבה כי קטענו את רצף האליפויות של ברצלונה, אבל בעונה השנייה לא היה קל, דברים הסתבכו, היו ביקורות, אבל התגברנו. כמובן שגם הזכייה בגביע אירופה השביעי הייתה מדהימה, ריאל מדריד חזרה להיות מלכת אירופה אחרי 32 שנה, והייתי מסוגל לקחת חלק במשחקים הגדולים בליגת האלופות. שנתיים אחר-כך הגענו שוב לאותו המעמד, ריאל מדריד חזרה".

האם בכית ביום שחזרת לברנבאו והפעם כשחקן מילאן?

- "אוף, אני חושב שזה היה המשחק הכי גרוע שלי במדי מילאן, אולי חשבתי שאני עוד בלבן של ריאל מדריד (צוחק). בתחילת המשחק כל הברנבאו צעק "רדונדו, רדונדו", והסתכלתי לצדדים והחברים שלי לקבוצה מחאו לי כאפיים וגם שחקנים מריאל מדריד, זה היה משהו ספונטני מדהים, לא ציפיתי לזה, אבל זו הייתה מחווה הדדית מבחינתי, ריאל מדריד נתנה לי המון כשחקן ואני נתתי לה".

האם התאמנת על העקב המפורסם באולד-טראפורד, כמו הבישול לראול?

- "עשיתי את זה כמה פעמים, באימונים אני מניח, לא תיכננתי את זה אבל תמיד האמנתי. זו החלטה שאתה מקבל באלפית שנייה, רק תבין". רדונדו נשאל עד כמה זה חשוב שראול הבקיע מהמלך ואמר - "ברור!!". רדונדו ממשיך: "היה לי חשוב לעצור למאית שנייה, להיות חד ולראות שראול שם והוא יצטרך בסה"כ לגלגל לרשת. זה היה ברבע הגמר, לא הרבה האמינו בנו אחרי התיקו המאופס במדריד אבל חיסלנו את מנצ'סטר יונייטד באולד-טראפורד. אנשים הריעו לנו כשירדנו לחדר ההלבשה".

כשהרמת את גביע האלופות כקפטן נגד ולנסיה, האמנת שזה יהיה המשחק האחרון שלך בריאל מדריד?

- "לא, בכלל לא, חשבתי שאני אוכל לפרוש כשחקן ריאל מדריד".

לדעתך פלורנטינו החליט למכור אותך כי תמכת בלורנצו סאנז(הנשיא הקודם) בבחירות?

- "אני לא חושב. פלורנטינו היה צריך להיערך כדי להביא את לואיס פיגו, הוא היה השחקן היחקר בעולם. מילאן הציעו סכום כסף יפה עבורי(21 מיליון יורו) הייתי בן 31 והאמת שזה הגדיל לי קצת את האגו ששילמו עליי ככה. דיבר איתי המזכיר הטכני של המועדון ואמרו לי שיש הצעה יפה ממילאן ושהמועדון הסכים לה. אינטר הייתה מעוניינת בי עוד בשלב מוקדם יותר אבל המועדון אמר לי שאין אפשרות. בריאל מדריד נתתי הכל, זכיתי בשתי אליפויות אירופה ובעוד שתי אליפויות ספרד, המאמנים בחרו בי כשחקן המצטיין בליגת האלופות. מילאן הייתה אתגר חדש, וזו בכל זאת מילאן של סאקיי".

מה דעתך על הנשיא פלורנטינו פרס?

- הוא אחראי למודרניזציה של המועדון הזה, האצטדיון, ולדבבאס. הוא שמר על ריאל מדריד בפיסגה. הוא הביא את השחקנים הטובים ביותר וזכה בהכל, ארבעה גביעים בחמש עונות זה מדהים".

מה דעתך על המשא ומתן עם לופטגי בזמן ההכנות למונדיאל וההחלטה לתת לכריסטיאנו ללכת?

- "יש דברים שלא הייתי עושה, אבל אני לא אחד שאעביר ביקורת על המועדון. אני לא רוצה לשפוט אותם מתוך כבוד, מה גם שלא שוחחתי עם ראשי המועדון על זה. אין לי שום טינה כלפי ריאל מדריד, להיפך. לגבי כריסטיאנו רונאלדו, אני לא יודע מה קרה בפנים, שוב. מצד אחד הופתעתי מעזיבתו אך מצד שני אני זוכר את ההצהרה הברורה שלו על כר הדשא דקות ספורות אחרי גמר ליגת האלופות, כך שהיה משהו".

איך אתה מעריך את סרחיו ראמוס?

- "ראשית כל על היכולת הנפלאה שלו, הוא אלוף על המגרש. הוא בלם עם טכניקה מדהימה, יש לו אישיות, הייתי לוקח אותו לכל קבוצה. מצד שני לפעמים הייתי מייעץ לו לשלוט בעצמו, לחכות עוד רגע לפני שהוא מגיב או פועל, אבל זהו".

האם הופתעת כשזידאן זכה בשלושה גביעי אירופה במדריד?

- "זיזו מזכיר לי את דל בוסקה. אמנם לא שיחקתי איתו יחד, אלא רק במשחקי וותיקים, אבל קשה לפספס אותו. השתיקה של זיזו משדרת הרבה ביטחון, המראה שלו. אני לא חושב שיש נוסחת קסם. אני לא יודע כמה הוא מדבר בחדר ההלבשה, אבל הוא דמות חשובה. גם מבט של דל בוסקה במחצית היה מספיק לנו השחקנים".

מה הייתה הסיבה האמיתית למחלוקת הגדולה עם נבחרת ארגנטינה?

- "דניאל פסרלה התקשר אלי ונפגשנו במלון פאלאס במדריד. הוא ביקש ממני לחתוך את השיער שלי. אני אמרתי לו שאני לא מוכן. הוא אמר לי שאם זה לא יקרה לא אקבל זימון לנבחרת. בהמשך זה הופיע בעיתונות ופסרלה הכריז שסוגיית השיער הייתה בעייה משנית ולמעשה הוא לא זימן אותי כי לא רציתי לשחק בצד שמאל. זה היה שקר ענק ומבחינתי לא הייתה דרך חזרה".

במילאן, רדונדו לא הצליח להיות אותו קשר מבריק של אמצע-סוף שנות ה-90. הוא סיפר על קשיים בלתי רגילים ובעיקר על הבירכיים שקרסו ועל טיפול רפואי כושל. "התחלתי את קדם העונה בריאל מדריד, העיסקה נסגרה והגעתי למילאן שחקן בריא. מערך האימונים היה שם שונה לגמריי, ולא הייתה לי בעיה של כושר גופני או משהו כזה קודם לכן. אמרתי לעצמי 'מכה קטנה לאגו, אסתדר', אבל זה לא היה ככה. היו צריכים לעזור לי להסתגל בצורה שונה. סבלתי מפציעה קשה בברך ימין ולא יכולתי לשחק כדורגל נורמלי, במשך שנתיים לא יכולתי לשחק משחק אחד".

רדונדו עבר ניתוח שלא עבר בהצלחה, הוא אומר שהד"ר הצליח לעזור לשחקני מילאן אבל הוא בטח לא היה מומחה בירכיים והתפתחה דלקת. רדונדו ביקש מגליאני לנסוע למדריד כדי לראות את ד"ר דל קוראל שהיה הרופא שלו בריאל מדריד, והציע: "אמרתי לאנשי מילאן שלא ישלמו לי משכורת עד שאוכל לשחק כדורגל. רציתי לראות את הרופא של ריאל מדריד ולהיעזר בו. אני חושב שהיה לי לא נעים, מילא זה היה קורה בריאל מדריד שנתתי לה הרבה, אבל במקרה הזה, לא יכולתי לעזור לקבוצה, הייתי לחוץ ועצוב. נסעתי גם לבואנוס איירס כדי לראות את חורחה בומבסינו. לבסוף הם השתמשו בטכניקה שהייתה אסורה בהתחלה באיטליה, "בייר-בלוק". רדונדו מספר על התייעצות עם מיטב מומחי הבירכיים בכל העולם, על נסיעה לראות את הרופא שלקח חלק בשיקומו של רונאלדו, וגם אצל מרטנס הבלגי שנתן הרבה ביטחון. "חייתי באנטוורפן במשך כמה חודשים, עבדתי עם טכניקות חדשות ועשיתי פעילות שלוש פעמים ביום בכל ימות השבוע".

"הכניסו אותי לחדר ניתוח, הניחו את הרגל למעלה, רוקנו מדם והכניסו לי חומרים. הסיכוי היה שאם חלק מהסמים האלה יגיעו ללב, זה מסוכן מאוד. עשיתי שיקום בים בשיא החורף עם מים עד המותניים. כשראיתי שאני יכול להתגבר על דלקת והכאב ניסיתי לתת את הטוב ביותר שלי". מתגעגעים לפרננדו רדונדו? הנה הביוגרפיה המלאה שלו - באתר שלנו