קאסמירו: "זידאן מעולם לא עזב"


כתב: צוות האתר | תאריך: 29/03/2019

שער המארקה עם הראיון של קאסמירו: "(כאילו) זידאן מעולם לא עזב את ריאל מדריד". הקשר מוסיף שזידאן תמיד היה יותר ממאמן ושויניסיוס קוסם בגיל 18. על העונה הנוכחית, "אלה שנכשלו השנה זה אנחנו, אותם אלה שזכו ארבע פעמים בצ'מפיונס בחמש שנים'. אנחנו תמיד מנצחים יחד ומפסידים יחד. יש לנו סגל שחקנים מעולה בכל עמדה אבל כולנו נכשלנו". הראיון המלא:


זוכר את היום הראשון שלך בריאל מדריד? איך זה היה.

- "אנשים לא הכירו אותי, היה עיתונאי אחד בשדה התעופה, אולי שניים. נציג מהמועדון הגיע לקחת אותי למלון ליד הברנבאו. אני זוכר את המחשבות הראשונות שכלכך רציתי להצליח. נחתתי במדריחד בשעה שש בבוקר ורציתי להתאמן בפעם הראשונה. בזמנים הטובים ובזמנים הרעים אני תמיד חושב על היום הראשון כדי לא לשכוח מאיפה באתי ועד כמה רציתי להיות במקום שאני נמצא היום". 

שש שנים לאחר מכן, אתה שחקן בכיר בריאל מדריד, אפילו כוכב, האם דמיינת את זה?

- "תמיד חלמתי להיות, כמו שכל ילד חולם, אבל לא כל החלומות מתגשמים. עכשיו אני חיי את החלום במשך יום יום ומוקיר כל רגע".

מוריניו נתן לך לשחק בבכורה ב-2013, האם זה שינה הכל עבורך

- "אני מאוד אוהב את המשחק הזה ואת מה שהיה. הייתי חלק מהסגל של הקבוצה הראשונה אך לא חשבתי שאשחק. לכל היותר ציפיתי שיהיו לי כמה דקות, אבל יום קודם לכן מוריניו התקשר אליי ואמר לי להגיע למשרד. התיישבתי על הכיסא והוא אמר - 'ראית את הלוח הזה?', והיו שם 11 שמות על הלוח, וגם את השם שלי. 'אתה הולך לשחק', הוא הכריז. אני זוכר שהוא אמר עליי כלכך הרבה דברים טובים ככדורגלן ונתן לי המון ביטחון. עליתי למגרש וחשבתי שאני השחקן הטוב ביותר בעולם. זו הייתה הסיבה שהוא היה כלכך חשוב".

איך קאסמירו מנתח את העונה הרעה והקשה שעוברת על ריאל מדריד?

- "אנחנו לא במצב טוב, אבל אני תמיד אומר: ריאל מדריד חוזרת, ואנחנו נחזור. אנחנו רוצים שזה יקרה כמה שיותר מהר".

האם אתה מופתע מדיבורים על מהפכה בקבוצה? על כך שזה סוף המחזור שלכם?

- "אנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים. אחרי שלוש שנים עם זכייה בהמון תארים, אני יודע שהקהל בברנבאו מאחורינו למרות שהשנה לא עמדנו בציפיות, וזה מאוד חשוב" .

האם אתה חושב שיש שחקנים טובים בחוץ שיכולים לשפר את הקבוצה?

- "תראה, אני אעשה סיכום: יש לנו שני שוערים מדהימים. המגן הימני שלנו הוא הטוב בעולם. יש לנו שניים משלושת הבלמים הטובים בעולם. המגן השמאלי הטוב ביותר בעולם. זוכה כדור הזהב, מודריץ'. בנזמה בעונה נהדרת, יש לנו את קרוס. בייל זכה איתנו בהרבה תארים והיה משמעותי. יש לנו את איסקו, אסנסיו, אודריוסולה, ויניסיוס. יש לנו שחקנים גדולים, הבעיה שכולנו נכשלנו".

קאסמירו נשאל איך הנפילה כזו גדולה ואמר - "אלה שנכשלו הם אותם השחקנים שזכו ארבע פעמים בליגת האלופות בחמש שנים. כאשר אנחנו מנצחים - כולנו מנצחים, וכשאנחנו מפסידים אז כולם מפסידים יחד. השנה נכשלנו ואנחנו יודעים את זה, בוודאי, בריאל מדריד אתה חייב לנצח כל הזמן".

למה כלכך קשה עבור הקבוצה להתמודד על האליפות?

- "לפני שנתיים זכינו עם זידאן ועשינו עונה גדולה. חשוב להסתכל על הדברים בכל מיני דרכים. אפשר גם לומר שזכינו בארבעה מחמשת הגביעים האחרונים של ליגת האלופות. אנחנו יודעים שליגת האלופות היא משהו ענק עבור המועדון הזה, לכן לריאל מדריד יש 13 - הרבה יותר מכל קבוצה אחרת. זו הייחודיות שלנו והסיבה שאנחנו המועדון הגדול בעולם, בזכות ליגת האלופות. אבל יש לנו גם הרבה אליפויות - 33. כאשר העונה מתחילה אנחנו רוצים לזכות בהכל כמובן, אבל לצערי בשנים האחרונות זכינו רק באליפות אחת. הליגה הספרדית קשה.

האם הרגשת עצב ואפילו 'יתום' ללא זידאן?

- "זידאן הוא סמל של המועדון, לא רק כשחקן אלא גם כמאמן, הוא הוכיח שהוא יותר ממאמן גדול. עבור הקבוצה הוא מעולם לא עזב. הוא לא נהנה לראות מה קורה לקבוצה ולכן חזר, הוא אוהב את ריאל מדריד".

מה חשבת כשהבנת שהוא חוזר? מה הרגשת כשראית אותו בולדבבאס?

- "שוב, זידאן מעולם לא עזב את ריאל מדריד, תמיד הייתה לנו חיבה גדולה אליו. הוא בדיוק אותו זידאן כפי שהיה תמיד - רציני אבל גם מחייך ואופטימי".

האם אתה משוכנע שחזרתו של זידאן תחזיר את ריאל מדריד לזכות בצ'מפיונס?

- "הוא אחד המפתחות העיקריים בכך שזכינו בהרבה תארים. אין לי ספק שיחד איתו נילחם על כל התארים ונהיה חזקים".

האם אתה מרגיש חייל של זידאן, החייל הנאמן ביותר שלו?

- "לא רק איתו. הייתי חייל של בניטס, לופטגי, סולארי, אנצ'לוטי. המפתח שלי כשחקן זה להיות החייל של המאמן. אני תמיד מנסה לתת את הטוב ביותר ואהיה שם עבור כל המאמנים, זו החווה שלי".

האם היית רוצה שכריסטיאנו יפגין יותר חיבה לריאל מדריד בהתבטאויותיו מאז שעזב?

- "כריסטיאנו הוא אגדה במועדון וכאן הוא נתן את הכל כדי לנצח. הוא כבר לא כאן. יש לנו כבוד אליו וגם לו יש כלפי ריאל מדריד וחבריו".

איך היית מדרג את השנה שלך?

- "ובכן, אני לא רוצה להתייחס לעצמי ברמה האישית אלא לקבוצה שמנצחת יחד ומפסידה יחד. זהו מאמץ קבוצתי ואנחנו שותפים".

זו שנה נדירה עבורך מאז שהגעת, לראשונה ריאל מדריד לא תזכה באף תואר!

- "כן, זה מוזר, אבל ריאל מדריד חוזרת, ואנחנו רוצים לנצח את כל עשרת המשחקים של סיום העונה ולחזור בשנה הבאה כמו שצריך".

מה הדבר הכי מוזר שמיליטאו שאל אותך על ריאל מדריד או על המדינה?

- "הוא שאל איפה כדאי לגור וכל מיני סידורים כאלה, שאלות הגיוניות, אבל הראש שלו עדיין לא בריאל מדריד, הוא בפורטו. אני מברך אותו על הגישה הזו. ריאל מדריד החתימה שחקן נהדר".

איך מערכת היחסים שלך עם זידאן?

- "אני גדלתי על זידאן שהיה האליל שלי, היה מדהים לצפות בו משחק. אני רגוע כשאני מדבר איתו, יש לי כבוד עצום אליו, הוא היה שחקן גדול והוא מאמן גדול".

מה דעתך על העונה של ויניסיוס? ועל רודריגו?

- "קודם כל אני מברך את המועדון על החתמת שחקנים צעירים, זו דרך נכונה. ויניסיוס הוא קוסם כבר בגיל 18, הוא הוכיח שהוא שחקן גדול. זה לא נורמלי מה שהוא עשה השנה, בעונת הבכורה בספרד, בגילו, לשחק כל-כך טוב. השערים - יגיעו. לא האמנו שהוא יהיה ככה, הוא חרג מכל הציפיות. הוא משתפר מיום ליום. רודריגו הוא גם מחשבה לעתיד, הוא ישתלב בקבוצה הבוגרת".

אולי תלמד את ויניסיוס להבקיע, כי אתה לא רע בזה.

- "אני מעדיף להשאיר את זה לבנזמה או לבייל(צוחק). אני יודע מהי העבודה שלי והגולים שאני כובש הם בונוס. אני לא יכול ללמד איך להבקיע. הוא שחקן מרהיב שהופך את ריאל מדריד לצעירה ורעננה".

בלתי אפשרי שלא לשאול על ניימאר

- "יש לי כבוד רב אליו כחבר לנבחרת וגם לקבוצה שלו פאריס סן ז'רמן. אני לא חושב שזה נכון לדבר על שחקן שלא נמצא כאן. אם ניימאר רוצה לבוא לריאל מדריד אנחנו נקבל אותו בזרועות פתוחות אבל הוא צריך להגיד את זה, לא אנחנו. הוא שחקן גדול שנמצא במועדון גדול".

מה אתה חושב על מה שמודריץ' אמר, ששחקנים לא שיחקו עד עכשיו?

- "אני מבד את דעתו, כל אחד יכול לחשוב מה שהוא רוצה. אני ממשיך בקו שלי: כולנו מנצחים וכולנו מפסידים. כמובן שיש זמנים שבהם חלק היו טובים יותר מאחרים, אבל כולנו ביחד. כאשר זכינו בליגת האלופות כולם היו שמחים וזה הגיוני שבעונה הזו אנחנו כועסים ועצובים, כולם. כל השחקנים לא מרוצים. עכשיו כולם כועסים. זה אחד המפתחות הגדולים של ריאל מדריד - כשאתה לא זוכה בתואר אז אתה כועס. לוקה מבין את זה".
היה השנה בלאגן גדול בקבוצה, ריבים בין השחקנים ואפילו עם המאמנים. איסקו, מרסלו, אודריוסולה, קיילור, קורטואה, ויניסיוס. אתה מסכים?

- "כל מאמן עובד בדרכו שלו. אם אתה לא משחק אתה צריך להיות סבלני כדי לקבל את הזמן שלך. אני שמחתי עבור יורנטה כשהוא שיחק מעולם כשהייתי פצוע. אנחנו קבוצה, תמיד. חדר ההלבשה טוב".

האם הרגשת שיורנטה יכול לתפוס את המקום שלך? איך התחרות איתו?

- "הוא שחקן באותו הפרופיל, קשר אחורי אמיתי. היו לו כמה משחקים טובים מאוד והוא שחקן נהדר. מבחינתי אין שינוי של ממש, מעולם לא הרגשתי שחקן הרכב מובהק בריאל מדריד ותמיד הייתי מנסה להרוויח את המקום שלי בקבוצה מחדש".