קורטואה: "אשאר בריאל מדריד בעונה הבאה. לא מתחרט שהגעתי"


כתב: צוות האתר | תאריך: 28/03/2019

זה לא סוד שהשוער טיבו קורטואה עובר ימים לא קלים. השוער שנבחר למצטיין במונדיאל מתקשה לשחזר את יכולתו ואולי אף נמצא בכושר הגרוע בקריירה שלו. הוא לא חווה עונת בכורה מוצלחת בריאל מדריד ועשה טעות קריטית גם במדי נבחרת בלגיה והביקורות מהתקשורת הוציאו אותו משלוותו.

אתמול בלילה הוא התארח בתוכנית הרדיו 'אל טרנזיסטור' והיה יכול לשחרר מעט קיטור. הוא סוקר את הקריירה שלי ומדבר גם על הכבוד כלפי אתלטיקו מדריד, על אהבתו לריאל מדריד עוד מנעוריו, העונה המסובכת ויחסיו עם קיילור, על אדן הזאר שרוצה להגיע לריאל מדריד ועוד ועוד ועוד. הנה דבריו:

על המשפחה. "יש לי חיים נורמליים. יש לי את הילדים בבית, אני מקלח אותם ומכין להם ארוחת ערב. בשעה תשע הם נכנסים לישון. בכיתה יש ילדים שאומרים להם 'אני הולך לראות את אבא שלך במגרש' והבן שלי עונה 'האללה מדריד', אבל הוא עדיין לא מבין כלכך את המשמעות של ריאל מדריד.

על שחקני אתלטיקו מדריד. "אני אוהב ספורט ומתעניין גם במה שקורה אצלה. כמובן שיש לי גם חברים שם, אני נפגש לעתים עם פיליפה לואיס והקפטן גודין ואנחנו משתפים אחד את השני. לוקאס הרננדס - הסתדרתי איתו, דיברנו צרפתית, הוא היה כישרון צעיר מקבוצת המילואים אבל ידעתי שיש לו עתיד גדול, בדומה לקוקה. כמובן שמפתיע אותי שבאיירן משלמת עליו כלכך הרבה, אבל הוא שחקן נהדר".

הטעות נגד רוסיה. "היה שם מרפק קטן מצד השחקן של רוסיה אבל אני לא נופל על הדשא. אני לא כזה. חבריי לנבחרת שראו את המהלך שוב, שאלו אותי 'למה לא ביקשת פאול?' ואמרתי להם שאני לא יודע. המאמן אמר לי להיות חזק מנטאלית אחרי מה שקרה ולמרות שהייתי עצוב, יש לי ביטחון עצמי גבוה".

על התקשורת. "אני אוהב לקרוא את עיתוני הספורט ועוד, וכמה דברים נראו לי מאוד לא נכונים, אין לי מושג מניין זה בא, לכן התרגזתי. אני חושב שהם פשוט חיפשו מחלוקת, לעורר עניין, משהו לכתוב עליו, והיה קצת חם בחדר ההלבשה. אני לא חושב שבנבחרת אמרו עליי שאני רחוק מהרמה שלי. בחדר ההלבשה מדברים איתו כל הזמן על מה שהתקשורת כותבת ואומרת. אני לא היחיד שמוטרד מכך ששקרים מתפרסמים. הביקורת של המאמן וחבריי היא החשובה לי ביותר".

על תחילת דרכו ועל עמדת השוער. "לפעמים אנחנו משתתפים בכל האימון עם הקבוצה ולעתים 40-45 דקות. התחלתי כשחקן כדורעף בכלל, כמו הוריי, הייתי בן חמש או שש. בגיל שבע שיחקתי בגנק, היו לי רפלקסים ללכת לקרקע. בגיל עשר הבנתי שאני רוצה להיות שחקן כדורגל ואולי שוער". קורטואה מספר שהוא רוצה ללמוד שיווק בעתיד, ושהוא מדבר הרבה שפות - צרפתית, אנגלית, וספרדית ברמה גבוהה וגם קצת מקשקש בגרמנית, איטלקית ופורטוגזית".

השנים בגנק. "בגיל 16 הייתי בקבוצה השנייה אבל בחלק המולד באפריל היה משחק חשוב נגד גנט וזו הייתה ההזדמנות שלי ושיחקתי מעולה. בשנה שלאחר מכן לא שיחקתי בחלק הראשון וזכינו באליפות. חתמתי על החוזה המקצועי הראשון שלי, בגיל 18".

שוערים שהעריץ. "התחלתי לעקוב מקרוב אחרי ריאל מדריד, כי אהבתי מאוד את איקר קסיאס, הערצתי אותו. גם את ואן דר סאר חיבבתי מאוד. היו לי דגלים של ריאל מדריד בחדר, של הברנבאו, וגם חולצה של איקר קסיאס. לא הייתי חלק מריאל מדריד כשהייתי קטן אבל היא מצאה חן בעיניי".

על אתלטיקו מדריד. "צ'לסי בחרה נכון כשהשאילה אותי, ההשאלה באתלטיקו הייתה נהדרת. נתתי הכל עבור אתלטיקו, זכיתי איתה באליפות היסטורית, בגביע, בליגה האירופית, הזכרונות שלי נהדרים, יש לי הרבה חיבה למועדון ולאוהדים. אני מבין את היריבות בין הקבוצות וחבל, אבל תמיד אכבד את את המועדון ואת האוהדים. ידעתי וצפיתי אירועים לא נעימים במשחק הדרבי, אבל זה נורא ואיום שהם זרקו בקבוק שהיה מאוד קרוב אליי".

ההבדלים בין הקבוצות. " יש הרבה יותר לחץ בריאל מדריד מאשר באתלטיקו, הקהל הרבה יותר תובעני אבל אני אוהב את זה. אני לא יכול להשוות בין האצטדיונים, הסנטיאגו ברנבאו אצטדיון עצום אבל לויסנטה קאלדרון היה את הייחוד שלו. אבל לגבי מתחם האימונים, אין מה לעשות, ולדבבאס ממש בגודל של עיר (צוחק), לאתלטיקו אין כזה". 

על החתימה בריאל מדריד: "זה היה דרך הסוכן, כמו תמיד, הם שוחחו עם הסוכן שלי. הם סיפרו לי מתי זה יקרה. אבל לפי התקשורת, ריאל מדריד בכל קיץ רוכשת עשרים שחקנים". קורטואה נשאל עד כמה המשפחה הייתה חלק קריטי בכך שעזב את צ'לסי (הילדים), ועונה - "הייתי רואה אותם בעיקר בימי החופש והתגעגעתי אליהם מאוד בלונדון. אבל היי - באתי לריאל מדריד, המועדון הטוב בעולם". קורטואה מספר שהוא ממש לא מתחרט על כך שהגיע - "ריאל מדריד היא המועדון בו תמיד רציתי להיות. נכון שזו עונה לא טובה אבל נמשיך להילחם כדי לסיים כמו שצריך".

כשקיילור שיחק בתחילת העונה, דאגת? - "לא, משום שידעתי שאני מגיע למועדון ענק עם שחקנים גדולים, שיש תחרות קשה ועליי לתת את הטוב ביותר בכל אימון. לופטגי אמר לי מראש שקיילור ישחק את שני המשחקים הראשונים ואז אני הבא בתור".

האם יכולה להיות מערכת יחסים ידידותית בין שוערים? - "יש לי ידידות טובה עם פטר צ'ך, הוא עזר לי המון כשהגעתי לצ'לסי, וכך גם עם ווילי קאבז'רו. שוער טוב בקבוצה הופך אותך לטוב יותר. יש לי יחסים טובים עם קיילור, הוא שותף טוב, אבל אתה לא בונה מערכת יחסים בחמישה חודשים. אנחנו מאוחדים ואין שום בעיות".

האצטדיון הטוב בעולם - "הברנבאו הוא המרשים ביותר, זה ממש מופע. הקאמפ נואו מגרש ענק אבל הקהל רחוק מהשחקנים וזה פחות טוב".

הזכרונות מלופטגי. "למדתי מהתקשורת שהוא חותם בריאל מדריד. אני חושב שלא הייתה סיבה לפטר אותו מנבחרת ספרד וזה היה חבל, אבל זו החלטה של ההתאחדות. התחלנו טוב מאוד ובאמצע אוקטובר היו לנו סדקים ולא הצלחנו להתאושש".

המאמן המשפיע ביותר. "אני בוחר את המאמן שנתן לי את ההזדמנות בגנק ויחד איתו את דייגו סימאונה, כי אתלטיקו מדריד היא חלק חשוב מהחיים שלי. התבגרתי גם כאדם וגם כשוער, היו לי יחסים טובים מאוד איתו. עם מוריניו זכיתי באליפות".

סולארי. "היו לנו תוצאות טובות אבל שבוע אחד רע, בעיקר נגד אייקס - גרם לנו לקרוס. גם ההפסד בגביע היה כואב אבל היינו יכולים להיות גאים על הצורה בה שיחקנו נגד ברצלונה".

האם היה פחד נגד אייקס? - "ידענו שהיא קבוצה טובה ואייקס הוכיחה את זה במשחק הראשון. לדעתי היה לנו קצת חוסר מזל. ה-VAR והגול הלא חוקי, ההחמצות של בייל ו-ואראן. אנחנו שחקנים עם הרבה ניסיון ולא מפחדים. הזאר דיבר איתי לאחר המשחק נגד ויאדוליד ואמר לי שהוא ראה את תחילת המשחק ולא האמין שננצח אותם אחרי מה שעבר עלינו".

הזאר. "הוא אחד החברים הכי טובים שלי בכדורגל. בשבילי הוא שחקן גדול, אחד הטובים בעולם. כמובן שלא אני מחליט האם האם יגיע, אני לא יודע אם המועדון רוצה אותו והם הוא הולך לחתום בריאל מדריד אבל אני חושב שהוא רוצה לעבור לריאל מדריד".

על ההחלטה של זידאן לשחק עם קיילור. "אני לא כועס, אני מכבד את החלטת המאמן. הוא שוחח איתי אישית. בכדורגל ובעיקר בריאל מדריד המצב לא פשוט, כולם עובדים ונותנים את הטוב ביותר כדי לשחק. אני יכול עדיין להשתפר כשוער, אני מפגין מנטאליות חזקה, באתי לכאן לזמן רב כדי לזכות בתארים וזה יקרה". קורטואה נשאל ואמר שהבין שזידאן ייתן הזדמנויות לשני השוערים ולכל השחקנים, "אין לנו שום דבר על כף המאזניים לצערי".

על בייל. "הוא אחד החברים הטובים ביותר שלי בחדר ההלבשה, אני מדבר איתו באנגלית בעיקר. הוא יודע גם ספרדית, אני מסתדר איתו מצוין. אני גם אוהב גולף ויש לנו מכנה משותף. הראיון ההוא תורגם בצורה רעה מאוד, הם שיבשו מילים על דעת עצמם. בייל לא כועס".

מה שמטריד אותו בחודשים אלה - "זה הטריד אותי שהחיים האישיים שלי התערבבו יחד עם הספורט. אני לא מבין למה התקשורת נכנסת לחיי האישיים. הייתי הפושע הגדול של כולם, לקחו כמה תמונות אחרי התבוסה בגביע, ועירבבו דברים, הרבה אנשים נפגעו מזה ולא רק אני".

החברים שלו בקבוצה. "קרבחאל, סבאיוס, בראים, רגילון, איסקו, אסנסיו, ועוד כמה שהם בגיל שלי פחות או יותר".

אוהב בספרד. "אני אוהב את מזג האוויר, השמש נותנת אנרגייה ועושה אותך מאושר, גם האנשים מאוד חמים, פתוחים, לבביים".

השוערים הטובים ביותר: "האלילים שלי היו איקר קסיאס, בופון וגם ואן דר סאר. אני חושב שאובלאק עושה עבודה מדהימה באתלטיקו מדריד".

היום הראשון במדריד. "ראיתי עד כמה המועדון הזה גדןל, את כל האוהדים, חדר ההלבשה הנפלא, כולם נותנים לך כבוד ומקבלים אותך בזרועות פתוחות ויחד עם זה אתה יודע שהרבה שחקנים השיגו מעמד מיוחד ואתה צריך להוכיח שגם לך מגיע. שמתי לב מהרגע הראשון שאני במועדון הטוב בעולם".

על כך ששיחק נגד צסק"א במקום קיילור - "הופתעתי לשחק במשחק הזה, הרי שיחקנו עם הרבה די משני והמאמן ביצע שינויים רבים, אבל עבורי זו תמיד גאווה לשחק עם החולצה של ריאל מדריד".

המצב בין סולארי ואיסקו. "המאמן צריך להחליט מי משחק, אין מה להסתבך. אני תומך בכל השחקנים, מרסלו, ואיסקו לדוגמא, אבל אלה דברים שאין לנו השפעה. כולם רוצים לשחק".

קורטואה מבטיח שיישאר בריאל מדריד בעונה הבאה ב-100% ומסכם את העונה הנוכחית: "הרגשתי טוב, הרגשתי שאני יכול לתת יותר ושזו עונה מסובכת ואני משוכנע שיהיה טוב יותר בשנה הבאה". 

לסיום ענה על מספר שאלות קצרות: הוא רוצה שאייקס תזכה בליגת האלופות, אומר שכריסטיאנו ומסי הם שחקני ההתקפה הכי טובים שהתמודד מולם, שמודריץ' השחקן שהכי הפתיע אותו בקבוצה, וכשנשאל בין קיילור\אבולאק\טר שטגן אמר שהיה מחתים את אובלאק כי הוא הצעיר ביותר.