הלילה של ואראן ומוריניו


כתב: צוות האתר | תאריך: 06/02/2019

קלאסיקו בגביע המלך מביא אותנו ישר, במהירות הבזק, מן הסתם, לעבר שני גמרי הגביע המרגשים, שניהם במאסטייה - הניצחון ב-2010/11 עם הנגיחה של כריסטיאנו בהארכה מטורפת, וכעבור שלוש שנים היה זה גארת' בייל שרץ ורץ ורץ והביא את הגביע בעונת הדסימה. אבל אני זוכר לטובה עוד משחק ענק, שלב אחת מתחת, חצי הגמר בעונת 2012/13. את הסיפור אתם זוכרים היטב - ריאל מדריד שפותחת את העונה כאלופה הגאה, אלופת מאה הנקודות ו-121 שערי זכות וגם זכתה בסופר-קופה הספרדי ע"ח ברצלונה - מאבדת עניין בליגה בשלב מוקדם מאוד אחרי עונה מתסכלת. אחרי 1:1 בברנבאו בחצי הגמר, היא הגיעה לקאמפ-נואו לגומלין ולא רבים האמינו בה. ופה הם טעו...

ריאל מדריד ניצחה 3:1 בגומלין בשבוע מהסרטים בו היא מנצחת את בארסה גם בליגה במשחק על הכבוד(2:1) ומשיגה ניצחון נוסף, 2:1 באולד טראפורד על מנצ'סטר יונייטד בדרך לרבע גמר הצ'מפיונס, 'שבוע סוף'\'שבוע קלאסיקו', תחליטו אתם. זה היה אחד המשחקים הגדולים ביותר של ריאל מדריד של מוריניו, אולי הניצחון הגדול ביותר פרט למשחק האליפות שם שנה אחת קודם לכן. זה היה אחד המשחקים הגדולים של ריאל בקאמפ-נואו שאני זוכר, לא פחות מכך. השעון הראה על הדקה ה-70 בערך כשריאל מדריד עושה משולשים בקאמפ-נואו. המדרידיסטאס, מיעוט מוחלט ביציע בהתאם למסורת - שאגו 'הולה, הולה, הולה' ולא הפסיקו ולו לרגע. לוח התוצאות היה מהדהד: ברצלונה - 0, ריאל מדריד - 3. הפרצופים של צ'אבי ואינייסטה היו נפולים, ודויד ויאה שהיה כבר על המגרש לא ממש הצליח לעזור. רק ג'ורדי אלבה שכבש מול דייגו לופס - ניסה לקלקל את החגיגה, לא ממש.

כשז'וזה מוריניו הגיע לריאל מדריד היא הייתה קבוצה עם סגל שחקנים מעולה, אחרי 'המפץ הגדול' ההוא אך זו שלא יכולה להביט לברצלונה בלבן של העיניים. זו שפוחדת ממנה, זו שהייתה מובסת בעבר ומפסידה על הקשקש, בשפיץ של הנעל, לאחר-מכן. גם מוריניו עצמו חטף כאפה לפנים בקלאסיקו הראשון שלו. לאחר המשחק הוא אמר לשחקנים - "אל תשקעו בדיכאון ותתבצרו בבית. תצאו החוצה עם המשפחות, תהיו גאים". מוריניו זכה בגביע, בהמשך ניצח את ברצלונה במשחק האליפות, ובסיום התהליך ריאל מדריד פשוט מצאה את הנוסחה. ברצלונה לא הייתה מסוגלת להתמודד איתה. הקרבות מול בארסה היו קשים ומתישים, הן החודש המטורף ב-2010/11 והן בכלל. בשלוש השנים האלה, הקבוצות נפגשו לא פחות מ-17 פעמים: 5 פעמים בעונת 2010/11 ו-6 פעמים גם ב-2011/12 וגם ב-2012/13. בליגה, בצ'מפיונס, בגביע, בסופר-קופה. בכל מסגרת, כל הזמן.

בעונה האחרונה המאזן של מוריניו עמד על 3 נצ', 2 תוצאות תיקו והפסד. הוא ניצח את בארסה בהרכב משני יחסית בליגה, ללא כריסטיאנו רונאלדו, אוזיל, די-מאריה ואחרים, אבל גולת הכותרת הייתה בגביע כאמור. היגואין נבחר הפעם לשפיץ, דיגו לופס כרגיל בשער, קונטראו מגן שמאלי, האיש למשימות מיוחדות, ורפאל ואראן הדיח את פפה לספסל כבר. ברצלונה, עם רוארה עוזר המאמן על הספסל(בגלל המחלה של טיטו), כמעט וכבשה אחרי 2 דקות אבל זה ממש לא היה הערב שלה. וכרגיל, המוציא לפועל היה כריסטיאנו רונאלדו:

בדקה ה-13 היגואין שלח כדור ארוך לשטח, כריסטיאנו טס וראה מולו את פיקה, ביצע כמה הטעויות פדאלדה והבלם הספרדי הכשיל אותו בסרבול רב. כריסטיאנו בעט לרשת, 1:0 לריאל מדריד. אלונסו וקדירה נעלו את האמצע, די-מאריה עשה הגנה והתקפה ואוזיל חילק מסירות חכמות. הכל עבד לפי התוכניות. בדקה ה-57, עוד מתפרצת לתפארת: אלונסו הרחיק, קדירה שלח בעיטה קדימה והכדור הגיע לדי-מאריה. פויול ידע שאין לו סיכוי. די-מאריה היה כל-כך מהיר לעומתו עד שהדבר הכי טוב שהיה יכול לחשוב עליו הוא פשוט ליפול. פויול מעד, החליק, די-מאריה נבלם ע"י פינטו אבל כריסטיאנו ארב לטרף. הוא השתלט על הריבאונד בחזה וגילגל לרשת ברגל שמאל - 2:0 לריאל מדריד. מוריניו? נאדה, אפילו לא חיוך. כריסטיאנו המשיך את רצף הכיבושים הפסיכי שלו בקאמפ-נואו - 6 משחקים רצופים ו-8 שערים.

הכיף האמיתי התחיל אחר-כך. פברגאס המאכזב הוחלף בדויד ויאה והקאמפ-נואו ניסה לדחוף אבל באותו ערב למארחת לא היה סיכוי. חוסה קאייחון כבר עשה חימום בדרך להחליף את היגואין, אבל רגע! קרן של אוזיל מצד ימין(67'), ואראן המפלצת עולה מעל כולם וכמו במשחק הראשון - כובש גולאסו ענק, הפעם למשקוף ופנימה. 3:0 לריאל מדריד בקאמפ-נואו, היינו כחולמים. ואראן רץ אל המיסטר שם חיכו גם ארבלואה ופפה ושלושתם, יחד עם האחרים - רקדו את 'מעגל הניצחון'. מוריניו נתן פליק בטוסיק וסימן לשחקנים - 'לחשוב', לשחק עם הראש.

'מהפכה', כתבו בשער המארקה על ריאל מדריד 'שאינה ניתנת לערעור', וציינו שם שעברו איזה 50 שנה מאז שריאל מדריד ניצחה בהפרש כזה בקאמפ-נואו. ואראן רשם משחק נפלא, עם הגנה אלוהית כמו בברנבאו. בלתי-עביר לחלוטין, שקט, אחראי, ומהיר. אפילו מסי הרגיש מה זה להיות שחקן רגיל, ליום אחד. אתם מוזמנים ליהנות מהתקציר.