קיילור נאבאס בראיון: "המדרידיסטאס איתי"


כתב: צוות האתר | תאריך: 12/06/2018

שער המארקה מתמקד בשוער שלנו, קיילור נאבאס, שאחרי זכייה שלישית ברציפות בליגת האלופות התפנה לאתגר הלאומי - המונדיאל עם קוסטה-ריקה, כשבמונדיאל הקודם, אחריו חתם בריאל מדריד - הצעיד את הנבחרת לרבע גמר היסטורי. קיילור כבר רגיל לסימני השאלה לגבי עתידו ואומר בציטוט המרכזי - "האנשים אוהבים אותי ואומרים לי - 'אל תעזוב'. המדרידיסטאה איתי". על המונדיאל הקרוב הוא אומר שהשמיים הם הגבול' אין דבר שהוא בלתי-אפשרי, והוא חולם על גמר נגד ספרד. זה היה חלום שלו בתור ילד, כמו לשחק בריאל מדריד. Pura Vida, בקיצור. 

מה זה אומר בשבילך להיות השוער של קוסטה-ריקה בגביע העולם?

- "בשבילי זה דבר מדהים, זו זכות. מאז שהייתי קטן חייתי ונשמתי כדורגל בקוסטה-ריקה. ראיתי את גביע העולם בתור ילד והייתי נרגש. ראיתי את כל המשחקים, כל הזמן, בכל עת, ועכשיו אני כאן, במקום בו תמיד חלמתי להיות וזה מדהים. אני מביט לאחור בחיוך אך עם שאפתנות. לייצג את המדינה בגביע העולם זה חלום".

לאן קוסטה-ריקה יכולה לשאוף?

- "המנטאליות שלנו היא ללכת צעד אחר צעד. אנחנו רוצים שלא יהיה קל להגיע לשער שלנו. יש לנו נבחרות חזקות מאוד בבית, לא רק ברזיל אלא גם שוויץ וסרביה. הקבוצה צריכה לתת את הלב על המגרש. הלוואי ונמשיך לעשות היסטוריה עבור המדינה ונצליח אפילו יותר מהמונדיאל הקודם שם הודחנו רק בפנדלים נגד הולנד. ננסה לשחק תמיד עם ענווה אך גם עם תשוקה ועוצמה".

תמיד הגדרת את עצמך כאיש של אמונה, ובמדריד אמרת ששום דבר אינו בלתי-אפשרי עבורכם. אבל גם זכייה במונדיאל היא אפשרית?

- "צריך להיות מציאותי, ברור שיש נבחרות שטובות ממנו, אבל בכדורגל אף-פעם לא נגיד שמשהו בלתי-אפשרי. עם עבודה, אמונה ותשוקה אפשר להגיע לגמר וב-90 דק' יש נבחרת שאנחנו לא יכולים לנצח? אז מה אם קשה במונדיאל".

איפה יש יותר לחץ? כשאתה סמל של מדינה שלמה או השוער של ריאל מדריד?

- "תמיד יש לחץ משום שאני מצפה מעצמי לטוב ביותר. מצפים ממני לעבוד ללא דופי, ללא שגיאות, אחרת יישפטו אותי לחומרה. ועדיין אני נהנה מהתפקיד בשער. בשבילי לשחק עם החולצה של ריאל מדריד זו סיבה מספיק טובה להיות מאושר וכך גם לשחק עבור המדינה שלי - היכן שנולדתי וגדלתי". השוער נשאל האם יש פחד כלשהו מברזיל שהיא ברמה של ריאל מדריד מבחינת הנבחרות, וקיילור עונה - "אני לא חושב כך. בנבחרת קוסטה-ריקה יש מספיק שחקנים ששיחקו במשחקים חשובים. כבר היינו בגביע העולם ואין לנו פרפרים בבטן. הרגליים שלנו לא ירעדו מול ברזיל, זה לא כמו בעבר".

כשהיית ילד מה החלום הכי גדול שלך היה: לשחק בריאל מדריד או לייצג את הנבחרת במונדיאל?

- "בלב תמיד ראיתי את כל הדברים אפשריים. ידעתי שאם אעבוד קשה בכל הכוח ולא אוותר גם כשאני למטה, ואם אלוהים נותן לך בריאות - אתה יכול להשיג כל דבר. אני מודה למשפחתי על המנטאליות הזו. היום אני יכול לחייך ולהגיד שכל מה שרציתי וראיתי בחלומות - הפכו למציאות. הייתי לה הזדמנות לשחק בריאל מדריד, ואני ממשיך - וגם בגביע העולם".

נניח והנבחרת שלך תהיה בגמר גביע העולם, מול מי היית רוצה לשחק?

- "אני מאוד מחבב את ספרד כמובן, אני גר שם שנים רבות, חיי במדינה הזו ויש לי חיבה גדולה אליה. האוהדים של ריאל מדריד תומכים גם בנבחרת ספרד. זה יהיה גמר מושלם ואני יודע שלא נעשה טעויות"[צוחק].

אני מניח שאוהדים רבים של ריאל מדריד יתמכו גם בקוסטה-ריקה במונדיאל. אתה מרגיש את החיבה שלכם?

- "בטח! האוהדים של ריאל מדריד תמיד מראים לי כמה הם אוהבים אותי, זה מדהים בעיניי ואני אסיר תודה. ללא קשר ליכולת שלי בשער או למה שאני חווה - הם תמיד תומכים בי ומאמינים בי. באצטדיון תמיד יש צעקה של עידוד שמניעה אותי וכשאני הולך ברחובות מדריד אנשים תמיד מתקרבים אליי ומחמיאים לי. אנשים אומרים לי 'אל תלך - אנחנו אוהבים אותך' וזה תמיד גורם לי לחייך ונותן לי סיפוק ואושר".

אני מניח שכמו כולם - הופתעת מעזיבתו של זידאן...

- "כן, לחלוטין, הייתי כבר עם בקוסטה-ריקה וזו הייתה הפתעה גדולה, באמת".

מה אתה יכול לספר על זידאן? הוא תמיד תמך בך..

- "נכון, ואני אסיר תודה לזידאן. הוא היה איתי בכל הזמנים, בזמנים הטובים כולם נהנו ממני וזו לא חוכמה, ובזמנים הקשים הוא לא ויתר. הוא תמך בי בכל עת, נתן לי עצה טובה ואמר לי לשמור על קור רוח ועל השלווה שלי. אני חושב שזה מה שנותן ביטחון לכל השחקנים ועובדה שכולם שיחקו טוב תחתיו. יש לנו זכרונות נהדרים ממנו הן ברמה הקבוצתית כי זכינו בהמון תארים וגם ברמה האישית לכל שחקן". קיילור נשאל מה כעת נשאר מזידאן והוא מדבר לא רק על האמון - 'אני אקח את זה שתמיד היה אדם שקוף וישיר, לא חשוב מה היה לו לומר - הוא עשה את זה. הוא הפך את ריאל מדריד מקבוצת כדורגל למשפחה אמיתית'.

והעתיד של קיילור נאבאס עכשיו?

- "אני שחקן ריאל מדריד, יש לי חוזה עד 2020. תמיד אמרתי שאני מאוד שמח בריאל מדריד ואני מקווה, בעזרת השם - שאוכל לפרוש בקבוצה הזו. אני שמח במועדון, עם חבריי לקבוצה, הראש שלי רק בריאל מדריד ואני נהנה מכל יום בקבוצה הזו. עכשיו אני מתמקד בגביע העולם ואז שוב אהיה מפוקס בריאל מדריד. אתן את המקסימום כדי שיהיו מרוצים ממני וארוויח את מקומי בקבוצה בכל סיטואצייה. תמיד אעבוד במאת האחוזים עם כבוד מקסימלי לחברי הצוות. המנטאליות שלי לא משתנה, אמשיך להתכונן היטב ובמלוא התשוקה לכל משחק".

אני מניח שליגת האלופות נתנה לך עוד כוחות להתמודד עם המונדיאל.

- "בטח, זכייה שלישית ברציפות זו סדרה מרשימה מאוד וברור שאני מגיע למונדיאל מאושר ומתלהב מאוד. עשינו היסטוריה ועכשיו הלוואי שאעשה היסטוריה גם בנבחרת. מעולם לא זכיתי בגביע העולם"[צוחק]. המראיין אומר לקיילור 'אני רואה שאתה שאפתן' והוא משיב בחיוך - "זה מה שאמרתי קודם. תמיד צריך מנטאליות חיובית ולהאמין ששום דבר הוא בלתי-אפשרי. רק כך הדברים יסתדרו, עם עבודה קשה ואמונה".

אני מניח שהמשחק הראשון נגד סרביה יהיה חשוב.

- "ובכן בגביע העולם כל המשחקים חשובים אבל זה נכון שצריך לנצח ולפתוח ברגל ימין, אם נעשה תוצאות טובות במשחק הפתיחה ובזה שאחריו אז נגיע למשחק השלישי בחיים ולא עם לחץ גדול. אנחנו רוצים לנצח את סרביה ואף-אחד לא חושב על ברזיל לדוגמא. אנחנו עובדים טוב מאוד ורציניים באימונים כדי שנהיה מסוגלים לתת פייט לכל נבחרת".

במונדיאל הקודם הייתם בבית קשה מאוד, האם זה משמש עבורכם מודל ודוגצמא?

- ללא ספק, היינו בבית המוות עם אורוגוואי, איטליה ואנגליה אבל סיימנו במקום הראשון. עזבנו ונפרדנו מברזיל רק ברבע הגמר, בלי להפסיד אף משחק בגביע העולם. המנטאליות המנצחת הזו תשמש אותנו גם ברוסיה, בידיעה שלא ננוח לרגע. נהיה מודעים לאפשרויות שלנו".

במונדיאל האחרון נבחרת שלוש פעמים לאיש המשחק. האם אפשר לשפר את השיא?

- "אני לא חושב על זה ולו לרגע, מה שחשוב לי זו ההצלחה הקולקטיבית. אשמח לעזור לנבחרת שלי עם הופעות טובות בשער, זה ברור".

"עבדתי קשה בכל משך העונה אבל זה נכון שסיימתי אותה בצורה טובה גם ברמה האישית. אני מקווה להיות במיטבי בגביע העולם בכל משחק. אני מקווה שאלוהים ייתן לי בריאות איתנה קודם כל וביצועים טובים ברוסיה כדי לעזור לנבחרת שלי להגיע כמה שיותר רחוק. המראיין מודה לקיילור שעונה לו - תודה רבה, Pura Vida.

 

 

והנה 'שאלון המונדיאל' של קיילור:

הזיכרון הראשון שלך מהמונדיאל?

- "הטורניר בקוריאה וביפן ב-2002, הלילות המאוחרים פגעו בקוסטה-ריקה. המשחקים היו לעתים בשלוש לפנות בוקר ונשארנו בבית של חבר ודודי היה מצטרף גם כן".

הרגע הכי מרגש שלך במונדיאל?

- "אני אקח אחד משלנו, כאשר הנבחרת עשתה היסטוריה והעפילה לרבע הגמר במונדיאל האחרון בברזיל".

ההפסד הכי מבאס?

- "הייתי עצוב מאוד אחרי ההפסד להולנד ברבע הגמר[בפנדלים], היינו קרובים מאוד להעפיל, לא היו שום הבדלים בין הנבחרות".

השער הכי חשוב במונדיאל?

- "יש הרבה שערים חשובים מאוד ויפים, אני מעדיף לבחור שוב לגבי הנבחרת שלי - בריאן רואיז נגד איטליה בשלב הבתים".

מה תעשה אם קוסטה-ריקה תזכה בתואר?

- "מה לא היינו עושים? הכל! זו יכולה להיות חתיכת היסטוריה עבור מדינה קטנה ונבחרת צנועה לזכות בגביע העולם, הלוואי".

השחקן הטוב ביותר במונדיאל?

- "אני מקווה שזה יהיה אחד מחבריי מריאל מדריד".

התגלית?

 - "אני נשאר נאמן למרקו אסנסיו, אני יודע למה הוא מסוגל".

הנבחרת הפייבוריטית?

- "אני חושב שהפייבוריטיות הן ספרד, גרמניה אלופת העולם וגם ברזיל".