רפא בניטס מדבר על גמר הצ'מפיונס המתקרב


כתב: צוות האתר | תאריך: 13/05/2018

אולי ההגדרה 'חצוי' תהיה קצת מוגזמת עבור רפא בניטס, אבל אין ספק שמאמן ניוקאסל, שעמד על הקווים הן באנפילד והן בברנבאו - מחכה גם הוא לגמר ליגת האלופות בקייב ב-26 במאי, ריאל מדריד נגד ליברפול. במארקה תפסו את בניטס לראיון זריז שם הוא מנתח את הגמר: קצת רגש וקצת טקטיקה. אולי היה מעניין יותר לשמוע את אואן או מקמנמן ובעיקר צ'אבי אלונסו או ארבלואה, אבל אולי גם זה יגיע. בכל-מקרה, הנה דבריו::

השלם את המשפט: ליברפול עבור רפא בניטס היא...

- "זה היה אתגר גדול ותקופה משביעת רצון בקריירה שלי. זה היה השער שלי לכדורגל ברמה הגבוהה ביותר גם באנגליה. ובאופן לוגי היא הבית שלי. היחסים שלי עם העיר, הקהל - הם נהדרים. אני תמיד אהיה מאושר וגאה על הפרק הזה ואודה לליברפול".

ריאל מדריד בשבילך היא..

- "מאז שהייתי ילד בן 13 הייתי במדריד. אני מכיר אותה היטב. ראיתי איך הקבוצות התפתחו. אני זוכר כאשר שיחקנו נגד הקבוצה הראשונה של ויסנטה דל-בוסקה. בשלב האחרון שלי בריאל מדריד לא הייתי פרק זמן ארוך אבל אנשים דיברו וניתחו יותר מדי את הסיבות. זה לא היה רע כמו שאנשים חושבים. הדברים נעשו ברצינות ומקצוענות ואין לי תלונות. אני נשאר עם זכרונות טובים ממדריד".

במי תתמוך?

- "יש לי הרבה כבוד הן לליברפול והן לריאל מדריד. הדבר היחיד שאני יכול לעשות זה לחכות, ושהקבוצה הכי טובה תנצח".

איך אתה רואה את הגמר מנקודת מבט של כדורגל?

- "זה הולך להיות גמר מעניין. ראיתי את ריאל מדריד נגד יובנטוס ובאיירן וזו הייתה קבוצה אחרת לחלוטין ממשחקי הליגה. יש לה ניסיון, קור רוח ואיכות. היא יודעת איך להתמודד עם משחקים קשים ולשרוד, וזה יתרון. ליברפול לעומת זאת יותר איטנסיבית, לוחצת ויש לה קצב משחק גבוה מאוד. מנצ'סטר סיטי הציבה השנה רף גבוה לליגה האנגלית וליברפול הייתה מצוינת נגדן". בניטס נשאל על פייבוריטית ברורה ואמר - "המשחק פתוח. כל קבוצה יכולה לזכות. כל שער יכול לשנות הכל".

באיסטנבול, ליברפול שלך כבר פיגרה 3:0 ואז ביצעה את הקאמבק האל-מותי במפעל. מה היה הסוד?

- "היינו בפיגור 2:0 לקראת המחצית ואז השער השלישי הגיע בתזמון איום ונורא ואף מחורבן. באותו רגע ידעתי שאני חייב לנסות להרגיע את השחקנים ושלא ייכנסו להלם. והייתי צריך לעשות את זה...באנגלית, להגיע ללב שלהם וזה היה קשה. מה שאמרתי היה משהו כמו 'אין לנו מה להפסיד, יש לנו 45 דקות לנסות לשנות דברים, ואם נכבוש שער אחד אז אנחנו עדיין במשחק".

מאז הגמר השני שלך ב-2007, כשהפסדת למילאן בתוצאה 2:1 - ליברפול לא הגיעה למעמד הזה. הא אתה מופתע?

- "אני לא מופתע כי הקבוצה של קלופ מאוד חזקה. יש לה הרבה כסף לרכש, בזמנו היו לי 20 מיליון יורו!(צוחק). סיטי הפכה לעשירה יותר והליגה מושכת שחקנים יקרים. יש לליברפול מאמן מעולה וגם סגל איכותי בעיקר מקדימה".

עד כמה ליברפול של בניטס וקלופ הן דומות?

- "הן לא דומות כמעט בשום דבר, אולי רק בשם על החולצה(צוחק). וברצינות - אולי בהתלהבות של האוהדים והתשוקה לניצחון. ליברפול הזו מבוססת על שלושה שחקני התקפה מהירים ברמה הכי גבוהה בכדורגל. מרכז השדה עובד הרבה אך הוא שונה מתקופתי ובהגנה נעשה ניסיון לחזק את הקבוצה עם ואן-דייק כדי למזער נזקים, היו להם הרבה בעיות". 

ליברפול של בניטס עצרה את מסי עם ארבלואה בצד שמאל. איך עוצרים את סאלאח?

- "אני חושב שסאלאח של היום הרבה יותר נייד ממסי ולכן קשה מאוד-מאוד לעצור אותו, הוא כל הזמן רץ".

האם ליברפול של קלופ יותר טובה ללא קוטיניו?

- "ליברפול הייתה קבוצה מעולה גם עם קוטיניו שהוא שחקן נהדר, אבל כעת היא אולי יותר ישירה ומהירה ביציאה קדימה".

זידאן אומר שהזכייה באליפות היא 'קשה יותר' אבל ליגת האלופות היא קסם'. מה דעתך, בתור אחד שזכה בשני התארים?

- "זכייה בכל תואר היא מסובכת. כמובן שזה תלוי בסגל השחקנים שעומד לרשותך ודברים משתנים".

איך ריאל יכולה לפגוע בליברפול?

- "לריאל מדריד יש את הכלים לעשות את זה: הניסיון, היציבות, שחקנים ברמה עולמית כמו רונאלדו. אני מתעקש שהשער הראשון ישפיע משמעותית על הגמר הזה".