מרסי זידאן

ריאל מדריד הודיעה לפני שעה על מסיבת עיתונאים בהולה. המאמן זינדין זידאן, שזכה עם הקבוצה שלוש פעמים ברציפות בליגת האלופות תוך שנתיים וחצי ועשה היסטוריה - נפגש קודם עם הנשיא פרס והחליט שלא להמשיך בריאל מדריד.


כתב: דור רומנו | תאריך: 31/05/2018

לרוב אני(דור) כותב באריכות, כתבות פרידה הן חשובות, אבל פוסטים של פרידה הם הכי קשים. הפעם אהיה תמציתי. קשה להכיל בכתבה אחת את כל מה שזידאן נתן לנו בשלוש השנים האלה. הוא לקח קבוצה שבורה מנטאלית, כזו שהובסה בקלאסיקו ורק מחכה להעביר את הזמן עד שכל שחקן יתפזר לנבחרת הלאומית ליורו, והחזיר את ריאל מדריד להיות קבוצה ווינרית. הפריחה של ואסקס, ההתקדמות של קאסמירו, הרוטציות, השינוי של כריסטיאנו רונאלדו וכמובן - המלכים של אירופה. זידאן תוך שלוש עונות עשה דברים שמאמנים גדולים לא עשו בקריירה שלמה.

מי האמין שזידאן יביא אותנו לכאלה הצלחות. אני עצוב ומאוכזב. אף מאמן לא חף מטעויות והוא אחד הגדולים אם לא הגדול בהיסטוריה שלנו, ולא רק כשחקן. איזה ווינר, איזה חיבור לשחקנים, ההחלטות הטקטיות בזמן אמת. אנחנו עוד נתגעגע אליו. כנראה שבלתי-אפשרי לאמן שלוש עונות בקבוצה הזו, או שהיו ויכוחים גדולים עם הנשיא פרס לגבי השינויים הנדרשים - העתיד של כריסטיאנו רונאלדו וגארת' בייל, אולי גלאקטיקוס חדשים ועוד ועוד ועוד.

אני צפיתי שלא נשמע את הסיבות האמיתיות במסיבת העיתונאים אלא סיפור כיסוי. זידאן מתבטא אחרת כבר חודשיים, בטח שלא נמאס לו והוא לא עייף. לא הייתי מסוגל לראות את המסיבת עיתונאים הזו, משהו שלא אמרתי מאז הפרידה של ראול איי-שם באוגוסט 10. הוא עדיין לא מיצה לחלוטין. ריאל מדריד 'צריכה שינויים כדי להמשיך לנצח', אבל השינוי האחרון שהייתי עושה הוא זידאן ועבורו זה גם אתגר לבנות את הקבוצה הגדולה הבאה ולקחת החלטות קשות. בכל-מקרה, המחמאה הכי גדולה שאפשר לתת לזידאן היא שזידאן המאמן התעלה על זידאן השחקן, שהיה אחד הגדולים בהיסטוריה. זידאן כבר היום הוא אחד המאמנים הגדולים אם לא הגדול בהיסטוריה של ריאל מדריד. זה הזמן רק להעריך ולהגיד תודה. תודה על הכל, אגדה. מרסי זיזו.

****

הנשיא פרס היה תמציתי בניגוד לבדרך-כלל ודיבר בקול חלש ועצוב - "זידאן בישר לי אתמול על ההחלטה והוא הראשון שצריך לדבר ולהסביר את מה שקרה".

זידאן:"החלטתי שלא להמשיך כמאמן ריאל מדריד". ואחר-כך המשיך - "זה רגע מוזר, אבל הקבוצה הזו צריכה ריענון כדי לשמור על הניצחון, היא צריכה עוד משהו. מתודולוגיה ושיטת עבודה אחרת, ולכן החלטתי כך".

הנשיא פרס אמר שהוא היה רוצה לשכנע את זידאן להישאר ושישנה את החלטתו אבל הוא מכבד את הבחירה שלו.

“אני רוצה להודות לו על מסירותו, על אהבתו ועל כל מה שעשה עבור ריאל מדריד בשנים אלה, זו לא פרידה, אנחנו נתראה בקרוב. אם הוא צריך הפסקה אז בסדר”.

זידאן נשאל - 'המדרידיסמו לא מבין את ההחלטה. ממש לא', והשיב - "כמובן שזה נראה מוזר כרגע אבל אולי מאוחר יותר יבינו אותי. ריאל מדריד נתנה לי הכל הן כשחקן והן כמאמן והן כאדם. אני אהיה קרוב למועדון הזה כל חיי. זה לא הגיוני עבור חלק כרגע, אבל בשבילי ובשביל הקבוצה הגיע הזמן לשינוי". לגבי האוהדים - "תמיד הייתי מאמן תומך בשחקנים ויש לי חיבה מיוחדת לקבל כמובן. אני רוצה להודות להם עבור כל התמיכה, הם היו איתנו ברגעים המסובכים העונה וזה חלק מהמועדון הזה. הקהל תובעני אבל צריך להבין את זה. צריך לדעת להתמודד עם זה. האוהדים הם כוח".

השחקנים. "הם זקוקים לשינוי. אני רוצה להודות להם כי אלה הם שנלחמים על המגרש. ההיסטוריה של המועדון הזה כל-כך גדולה וריאל מדריד מעל כל שחקן או מאמן, תזכרו את זה. תמיד צריך ללחוץ על השחקנים ולבקש מהם יותר. הקבוצה יודעת את ההודעה שלי, כבר דיברתי עם סרחיו ראמוס ואדבר עם שאר הקפטנים".

אמרת שאתה רוצה להמשיך. "יש רגעים מורכבים בהם אתה יכול לחשוב שאתה האדם הנכון, אבל לפעמים רגעים יפים או רגעים קשים גורמים לך לעצור ולחשוב". זידאן הוסיף - "אם אני לא רואה בבירור שהדברים הולכים כמו שאני רוצה ואנחנו לא בהכרח הולכים לנצח את כולם - אני מעדיף לא להמשיך ולא לעשות שטויות. זו החלטה שלי אחרי שלוש שנים אינטנסיביות ואולי אני טועה, זה יכול לקרות, אבל אחרי שלוש שנים אני חושב שהגיע הזמן".

"אני לא מחפש קבוצה אחרת, דיברתי עם סרחיו ראמוס והוא כמו קפטן אמיתי ואחד ששיחק איתי בעונה האחרונה בריאל מדריד - כיבד את ההחלטה שלי ואיחל לי בהצלחה למרות שהיינו מחוברים. אני לא צריך לספר לאף-אחד מה זה לאמן את ריאל מדריד. זו קבוצה תובענית אבל הסיפוק עצום. לקחתי החלטה למען הקבוצה".

המאמן הוסיף שהכישלון בליגה היה משמעותי. "רציתי לסיים את התקופה הזו בטעם טוב. היה לנו מאוד קשה לזכות בתארים השנה. זה מתוק אבל זה גורם לך לתהות. בליגה לא הצלחנו ואלה רגעים שלא שוכחים. החיים מורכבים גם מרגעים כאלה. לא כל עונה אפשר לסיים כך".

הזיכרון הכי טוב והכי גרוע. "הרגע הכי גדול היה עוד בתקופה כשחקן כשהנשיא פרס עשה הכל והביא אותי לכאן. כל שחקן חולם לשחק בריאל מדריד ולא כולם מגשימים אותו. רגע השיא כמאמן היה הזכייה באליפות ספרד והיה דאבל גדול אשתקד. הרגע הכי גרוע היה ההדחה מהגביע נגד לגאנס בברנבאו".

המפתחות. "שלווה ועבודה. המועדון הזה עצום. יש לי את הכבוד של כולם, הנשיא, השחקנים שאין להם שום קשר להחלטה שלי. אין קשר(לכריסטיאנו ובייל) לכל מה שאמרתם. אני שלוש שנים לא פשוטות. אני אוהב לנצח, זה היה חשוב לי גם כשחקן וכמובן כמאמן, אני לא אוהב להפסיד, אם יש לי הרגשה שאני לא הולך לנצח אז צריך לעשות שינוי. כשחקן כשראיתי שאני לא מנצח - אני עוזב. אני לא מאשים אף-אחד, זו ההחלטה שלי". זידאן יצא מהחדר עם מחיאות כאפיים סוערות של כל העיתונאים.

****

השחקנים לא נשארו אדישים למה שקורה ומייד העלו פוסטים של פרידה ותמונות משותפות לרשתות החברתיות. טוויטר, אינסטגרם - הכל הולך. ראשון לעשות היה דני קרבחאל על 4 תמונות מרגשות, 3 קבוצתיות, כולל אחת של עמידת השחקנים בצורת לב לפני קארדיף, ואחת שלהם אישית. "רוצה רק להודות לך על השנתיים וחצי האלה. היית מאמן ענק ומקצועי, תראה להגן הגענו. למדתי הרבה מאוד ממך כשחקן וכאדם. תודה על כל מה שנתת לנו ואני מאחל לך את הטוב ביותר". איסקו - "זה היה כבוד עצום להיות בקבוצה שלך, למדתי בכל יום איך להיות טוב יותר ואיך לנצח. הפכת קבוצה טובה לקבוצה היסטורית שלא ישכחו. מאחל לך את הטוב ביותר", אמר, וסיכם עם שלושה סמיילים של גביעי אירופה.

הקפטן ראמוס העלה תמונה עדכנית מהחגיגות עם הגביע השלישי ברציפות, בעיר מדריד, כששניהם 'על אזרחי'. "מיסטר, כשחקן וכעת כמאמן, אתה זה שמחליט מתי אתה הולך. תודה על שנתיים וחצי של כדורגל מדהים, על עבודה קשה, אהבה וידידות. אתה עוזב, אבל המורשת שלך לא ניתנת לערעור והיא תישאר לעד. זה היה אחד הפרקים הכי מצליחים בהיסטוריה של ריאל מדריד, תמיד נאהב אותך". בתקשורת הזכירו שראמוס אמר לפני שלושה חודשים כבר אחרי הניצחון על פאריס שייתכן שאם זידאן יזכה בעוד צ'מפיונס הוא יירצה לעזוב. נבואה שהגשימה את עצמה..

מרסלו העלה את התמונה המרגשת שלהם נגד פאריס בברנבאו כשהם חוגגים יחד את הגול. 'למדתי הרבה ממך. נהנתי מכל תרגיל, כל אימון, כל דיבור, כל טיפ, כל חיוך. תודה רבה על הכל. תמיד תישאר מיוחד עבורי. עשית היסטוריה בזכות העבודה, המסירות, האהבה, התשוקה שלך ומעל לכל זה - השקט והענווה והביטחון שלך. תודה על הכל!".

נאצ'ו, לוקאס ואסקס ואסנסיו היו גם הם קשורים מאוד למאמן. "תודה לך על כל מה שעשית עבורי בשנתיים וחצי האלה. המסירות שלך לשחקנים והמועדון תמיד הייתה מעל הכל. תודה על הכל ובהצלחה בעתיד" - נאצ'ו. לוקאס ואסקס העלה שתי תמונות, אחת לפני דו-קרב הפנדלים המרגש בסאן-סירו בגמר נגד אתלטיקו והשנייה באחד מאימוני הקיץ. "זה היה תענוג אמיתי להיות שחקן שלך, למלא את ההוראות שלך, ללמוד ממך. הייתה אגדה כשחקן וכעת כמאמן. זה היה כבוד גדול ללמוד ממך ולנצח עבורך ואיתך. אני מאחל לך את כל הטוב שיש ונתראה בקרוב!".

בתקשורת כבר כתבו שמדובר בטרגדייה גדולה עבור ריאל מדריד, ובכתבה אחרת במארקה הוסיפו 'כריסטיאנו שבור מעזיבתו של זידאן'. הפורטוגלי העלה תמונה של שניהם חוגגים את הזכייה באליפות אשתקד והוסיף - "אני פשוט גאה שהייתי שחקן שלך. תודה רבה על כל-כך הרבה". כריסטיאנו תיכנן לחגוג עם הסוכן שלו ועוד 4-5 אנשים קרובים חוץ מהמשפחה את הזכייה בליגת האלופות וסיום עונה אידיאלי, ועכשיו כריסטיאנו, שלא חשש לומר שהוא מעריץ של זידאן - מרגיש מבואס. כריסטיאנו לא שוכח איך זידאן התעקש על המנוחות. בכתבה נזהרים לומר שתהיה לכך השפעה על עתידו, אבל זה בטח לא מוסיף. הנה כל המחוות של השחקנים, ריכוז מצד המארקה.

המועדון הוציא סרטון רשמי קצר שלא ישאיר אף עין יבשה, באחריות, ובאתר הרישמי כתבו לזידאן - 'תודה'. המאמן עצמו העלה פוסט פרידה קצר ברשתות החברתיות בשעת לילה. "אלה היו שלוש עונות בלתי נשכחות עם המועדון הכי גדול בעולם. זה היה כבוד ענק. ותמיד - האללה מדריד". תמונה אחת פשוטה מהאימון ותמונה שנייה מחשמלת מהחגיגות בברנבאו. שחקני עבר כמו ראול(תמציתי), קסיאס ואחרים העלו תמונות גם כן וכך גם אלבארו ארבלואה.

*****

אחרי שנתיים וחצי בלבד על הקווים וקצת יותר מ-890 ימים - זידאן הוא המאמן השני הכי מעוטר בהיסטוריה של ריאל מדריד, עם תשעה תארים, ושלוש זכיות רצופות בליגת האלופות, מס' בלתי-נתפס. רק מיגל מוניוס האגדי שאימן 14 שנה, בין 1960 ל-1974 - מקדים אותו עם 14 תארים. זידאן היה חסר משחק אחד בלבד כדי להגיע ל-150 משחקים כמאמן ריאל מדריד, ולהלן המאזן: 104 נצ', 29 תוצאות תיקו ו-16 הפסדים, יחס שערים 393:160. אסור לשכוח שהוביל את ריאל מדריד לשנה הקאלנדרית הטובה ביותר בתולדותיה עם 5 תארים ב-2017 - רק גביע המלך הלך לאיבוד. שלוש זכיות בליגת האלופות, אליפות ספרד, פעמיים הסופר-קאפ האירופי, פעמיים המונדיאליטו ופעם אחת הסופר-קופה הספרדי, אלה התארים בהם זכה.

ועכשיו צריך לחשוב על העתיד.  לבנות את ריאל מדריד בעידן שאחרי כריסטיאנו ובייל זה חתיכת אתגר וגם לנסות ליצור שושלת של אליפויות. אשכרה מאז שנות ה-70, אף מאמן לא החזיק בריאל מדריד יותר מדל-בוסקה שהיה שלוש וחצי שנים. אני מאוכזב ומתוסכל, לא צריך להיות אובר-דרמטיים, המועדון לא נסגר וריאל מדריד גדולה מכל דבר, אבל החיבור בין ריאל מדריד וזידאן היה מושלם. רק אתמול נפגשתי עם חבר טוב וחלמנו על הגביע ה-14, צחקנו על המפגש צפייה נגד רומא בשמינית הגמר ב-2016 - שם החלה השושלת של זיזו.

קאפלו בא כל עשור, מנקה את כל החרא ולוקח אליפות. האם בתפקיד בקהאם-רוברטו קרלוס-רונאלדו יהיו הפעם בייל-בנזמה ואחרים? חבל שלא. ריאל מדריד לא בונה מאמנים, זידאן זה מקרה נדיר וכך גם דל-בוסקה שהיה סותם חורים נפלא. ריאל מדריד גדולה על פוצ'טינו, ריאל מדריד גדולה על סארי ועל רוב המאמנים. ונגר לא רלוונטי כמובן. דווקא טוכל או קלופ שהם לא יגיעו היו יכולים להיות מעניינים. אני מקווה שזה יהיה אלגרי. צריך לעכל את מה שקורה. פוצ'טינו נחשב למועמד המוביל ולפי דיווחים יש לו סעיף יציאה מטוטנהאם - לריאל מדריד.
תגובות