רפאל גורדיו
רפאל גורדיו ואסקז נולד ב24 בפברואר 1957, באחד מפרברי העיר בדאחוס. את הקריירה הוא החל בקאנטרה של ריאל בטיס, ואת הבכורה בקבוצה הבוגרת ערך ב30 בינואר 1977 - כמחליף נגד בורגוס. שלושה מחזורים לאחר מכן הוא כבר נכנס להרכב, ומאז לא יצא ממנו. בטיס הייתה אז קבוצת צמרת אשר סיימה את העונה במקום החמישי ואף זכתה בגביע המלך, כך שלא מדובר היה בילד שמנסה להציל את המולדת. כבר מההתחלה הוא נחשב לאחד מהצעירים המבטיחים ביותר בכדורגל הספרדי, וכבר מההתחלה הוא היה לכוכב מקומי במדי הורדיבלאנקוס.

בנבחרת הוא שיחק מה29 למרץ 1978, אז ניצחה הסלקסיון 3-0 את נורבגיה. תחת שרביטו של לדיסלאו קובאלה זכה גורדיו להשתתף גם במונדיאל שנערך בארגנטינה בקיץ, ומאז, מיותר לציין, הוא היה מוזמן קבוע ובורג מרכזי במכונה. יורו 80' באיטליה, מונדיאל 82' בספרד ו86' במכסיקו - בכולם היה ובעט רפא נמוך הקומה (הרקורד שלו עומד על שלושה שערים ב75 הופעות; משחקו האחרון היה ב17 ביוני 1988, בהפסד לגרמניה במינכן).

בבטיס כיכב גורדיו שבע וחצי עונות, חלקן בתחתית הליגה אך רובן בצמרת, בהן כבש 18 שערים. לא זו הייתה הגדולה של רפא. "אל גורדו" (אין קשר למשקל) היה טבח משובח, בעל יכולת הרמה פנומנלית, מהירות ואתלטיות. קיצוני אולטימטיבי.

ברצלונה של טרי ואנבלס שמה עליו את עיניה, אבל כמו שקרה לא אחת בעבר, הייתה זו ריאל של הנשיא ראמון מנדוזה ששמה עליו את ידיה. הוא הגיע למדריד ב1985 ועבר שבועות לא קלים של התאקלמות, מחוץ למגרש. חבריו חואניטו, קמאצ'ו וגאייגו עזרו לו להסתדר בעיר הגדולה והקרירה ואת הופעת הבכורה בלבן הוא ערך במחזור הראשון, נגד האקסית בטיס כמובן ועוד במגרשה שלה. בהמשך העונה הוא נפצע והחמיץ שלושה חודשים, אך חזר בזמן כדי לחגוג אליפות ראשונה במדריד.

ארבע אליפויות נוספות ורצופות באו לאחר מכן, אשר השלימו חמש שנים של תור זהב (תור כסף אם תרצו) במועדון הטוב ביותר במאה ה20. רפאל גורדיו, הגורדיטו של שנות השמונים, כבש 20 שערים ב182 משחקי ליגה, וכמו כל קבוצת ה'קינטה דל בויטרה' הדבר היחיד שחסר בארונו הוא הגביע עם האזניים הגדולות. רגע זכור במיוחד של גורדיו היה בגמר גביע המלך של 1989, בו כבש את השער היחיד במשחק כדי להעניק לריאל ניצחון על ויאדוליד וזכיה בתואר.

ב1992, אחרי שנתיים כמחליף ושבע שנים נפלאות בסך הכל במדים הלבנים, חזר גורדיו הבייתה. שלוש שנים שיחק בבטיס לאחריהן הודיע על פרישה וזכה למשחק הוקרה בין בטיס לריאל מדריד. בסופו של דבר החליט לשחק עוד עונה באסיחה הקטנה, עיירה אנדלוסית קטנה וחביבה, בה סיים את הקריירה. כיום הוא משמש כסגן הנשיא של המועדון המקומי.