לידתו של מועדון

סיפורו של מועדון הכדורגל המפואר בתבל מתחיל ב1894, השנה שבה מספר מדרילניוס צעירים חזרו מלימודים באוניברסיטת קמברידג' שבאנגליה, והביאו עמם לעיר הבירה את בשורת המשחק המוזר שבו נדרשים המשתתפים להעביר חפץ עגלגל בין שני עמודים. הכדורגל אמנם הגיע למקומות אחרים בספרד עוד לפני כן, אבל לתפיסתם של המדרילניוס מדריד היא הרי מרכז העולם, וכל מה שקורה מסביב לא באמת קורה.

ה- Institución Libre de Enseñanza, סוג של קולג', היה לחממה בה התפתח מועדון הכדורגל המסודר הראשון בעיר. ההיסטוריונים טוענים שדווקא מרצה ששמו מנואל קוסיו היה זה שיזם את משחקי הכדורגל הראשונים בין הסטודנטים במוסד הלימודים, כחלק מעידוד פעילות ספורטיבית כללית. מועדון "פוטבול סקאיי", כך קראו לעצמם מסיבה לא ברורה, היה החלוץ בתחום במדריד.

ההיסטוריה של FC Madrid, הקבוצה שנחשבת לבסיסה האמיתי של ריאל מדריד שלנו, קצת פחות ברורה. מדובר גם כן בחבורת של בוגרי קולג', אך מתי היא התאגדה בדיוק ועל ידי מי – אלה שאלות שאין עליהן תשובה. נהיר בכל אופן שחוליאן פלאסיוס היה אחד מהאנשים המרכזיים בהקמה וודאי בהמשך הדרך. היסטורית נחשב פלאסיוס לנשיא ומהנהיג של אותה קבוצה, בנוסף להיותו החלוץ המרכזי עד המגרש. ארתור ג'ונסון, איש עסקים אנגלי וחבר טוב של פלאסיוס, קיבל את האחריות על העניינים המקצועיים בקבוצה. ג'ונסון היה האיש שלימד את הבחורים את יסודות וחוקי המשחק, למעשה.

ג'ונסון השאפתן דאג מייד לפרסם דף הוראות עם ארבעה סעיפים מרכזיים: הראשון הסביר כי "כל שחקן צריך לשחק תמיד באותה עמדה, כך שכל אחד יוכל להתרכז ולהשתפר בתפקיד אחד". 'טוטאל פוטבול' כנראה לא עבר במחשבתיו של ג'ונסון, אשר שב והדגיש כי "המצב הנוכחי שבו כל השחקנים מחליפים עמדות כל הזמן הוא לא כדורגל", כשהמילה האחרונה מודגשת בכוונה. הסעיף השני מתייחס לריצה וכושר גופני, אך במקום להעלות את תדירות ורצינות האימונים הוא בחר בדרך מעניינת יותר והמליץ לקצר את המשחק בחצי שעה לפחות, בנוסף להמעטה בעישון ובשתייה בזמן המשחק. הסעיף השלישי התייחס לקבוצתיות, עם בקשה לשים דגש על מסירות בין השחקנים קדימה, אחורה ולצדדים במקום להעיף סתמית של כדורים למעלה. הרביעי, קצת פחות חשוב, ציין שלקבוצה חייב להיות קפטן. הנשיא והחלוץ פלאסיוס סיפר:

"לסקאיי היה שוער שבמשך כל המשחק היה יושב על כיסא נוח ושותה לימונדה, וברגע שהתקרבו אליו היה מעיף את הכסא מעבר לקווים ומעמיד פני רציני. הבחור היחיד שבאמת ידע מה לעשות היה האנגלי ג'ונסון. אדם חביב מאוד, אבל הוא לקח את המשחק מאוד ברצינות. הוא התחתן כאן במדריד ביום שבת, וכבר בבוקר למחרת הופיע למשחק. אני לא יודע מה חשבה אשתו על כך".


פלאסיוס לא סיפר מעולם מדוע הניהול של המועדון עבר מידיו לאחים פאדרוס, קרלוס וחואן. אפילו לא ידוע איך הם הכירו זה את זה. בכל אופן, שני האחים הקטלונים דווקא – ילידי ברצלונה – שניהלו בוטיק בשם "אל קאפריצ'ו" ברחוב אלקאלה הסואן, תפסו את הפיקוד. חואן פאדרוס בן ה32 הוא האיש המרכזי בסיפור. הזמן: 6 במרץ 1902, "ממש ברגע שבו השמש החלה לשקוע". פאדרוס כינס את כל המקושרים למועדון בחדר אחורי בחנות שבבעלותו ויצר למעשה את ההנהלה הראשונה של המועדון. הוא עצמו התמנה לנשיא, אנריקה וארלה לסגנו וחמישה חברים נוספים נבחרו להיות חברי הנהלה. מועדון הכדורגל של מדריד יצא רשמית לדרך, ותאריך זה בדיוק נחשב גם היום ליום הולדתו של המיתוס. המיתוס ששמו ריאל מדריד...