הדרך לגמר

אחרי שלוש עונות של 'כמעט' עם הדחה אכזרית ב-1/2 גמר ליגת האלופות, ריאל מדריד של קרלו אנצ'לוטי קיוותה שהפעם יהיה אחרת. ריאל דורגה שוב בקבוצת הדירוג הראשונה כמובן וזכתה להגרלה מעט נוחה יותר מהעונה שחלפה(2012/13): יובנטוס, אלופת איטליה בשנתיים שחלפו, גלטסראיי של דרוגבה והאקס סניידר וגם קופנהאגן הדנית.

***

מחזור הפתיחה של המפעל לעונת 2013/14, בו גלסטראיי אירחה את ריאל מדריד נערך בהר הגעש התורכי ב-17.9, מגרש בו ריאל מדריד הפסידה פעמיים 3:2 בעבר, כולל בעונה שעברה בגומלין 1/4 הגמר. איקר נפצע כבר בדקות הראשונות לרוע מזלו והוחלף בדייגו לופז, אבל ההמשך היה כולו לבן. איסקו ניצל טעות בהגנה כדי להעלות את ריאל ליתרון מינימלי לפני ההפסקה, אבל ההגנה המופקרת של גלא' עוד תקבל בראש במחצית השנייה. 

בנזמה ביסס את היתרון בדקה ה-54, כריסטיאנו כבש צמד מהיר תוך 3 דקות(63' ו-66') וריאל החלה ממש להשתעשע על חשבון הקבוצה העלובה של פתיח טרים. גארת' בייל החליף את איסקו וזכה לדקות ראשונות במדי ריאל מדריד במפעל בנזמה השלים צמד בדקה ה-81, אומוט בולוט עוד צימק ואקורד הסיום היה שייך לכריסטיאנו עם שער בפעולה אישית מרהיבה וסיומת חדה ברגל שמאל. 6:1 פסיכי לריאל מדריד בסיום, אחלה סיפתח לעונה האירופית של אנצ'לוטי. וזו לא הייתה ההצגה היחידה במשחקי החוץ.

El Madrid sí que es un infierno

הרכב ריאל: קסיאס(דייגו לופז, 15'); קרבחאל, ראמוס, פפה, ארבלואה; קדירה, מודריץ'(יירמאנדי, 72'), איסקו; די-מאריה(בייל, 64'), כריסטיאנו רונאלדו ובנזמה

במשחק השני אירחה ריאל מדריד בברנבאו את קופנהאגן במצב-רוח שפוף במיוחד אחרי הפסד ליגה ראשון בדרבי לאתלטיקו מאז 1999. קופנהאגן מצידה הפתיעה עם תיקו נגד יובנטוס במחזור הפתיחה. אנצ'לוטי למד את הלקח מההפסד ופתח עם מרסלו בהרכב כדי שיוסיף מימד התקפי, וזה בהחלט קרה. מרסלו הרים לרחבה מצד שמאל וכריסטיאנו כבש את השער הראשון בדקה ה-21 אחרי טעות גסה של השוער האורח שתפס אוויר, וריאל ירדה להפסקה עם יתרון מינימלי.

במחצית השנייה נכנסו כל אחד בתורו שלושת ילדי הפלא - אלבארו מוראטה, איסקו וחסה(הופעת בכורה במדי ריאל במפעל), אבל את ההצגה סיפק איש אחר - אנחל די-מאריה. הוא בישל לכריסטיאנו רונאלדו בתרגיל 'ראבונה' נפלא וכבש צמד בעצמו צמד. בהתחלה בפריצת סולו וממש 'עם הבאזר', לפני שמתקפלים, ניצל טעות קשה בהגנה וכבש שער נוסף. ריאל ביססה את מעמדה בראש הבית בשלב מוקדם לאור עוד תוצאת תיקו של יובנטוס, הפעם נגד גלטסראיי(2:2). התקשורת ירדה לאנצ'לוטי מהגב לפחות לזמן מה. הכי טובים אצל קופנהאגן? האוהדים החביבים, כאלף שהגיעו מדנמרק.

Wiland no puede hacer nada para detener el gran disparo de Di María. Fue el 3-0.

הרכב ריאל: קסיאס; קרבחאל, פפה, ואראן, מרסלו; יירמאנדי, קדירה(מוראטה, 74'), מודריץ'(איסקו, 67'); די-מאריה, כריסטיאנו רונאלדו ובנזמה(חסה, 81')

במחזור השלישי שוב משחק בית, ריאל מדריד אירחה בברנבאו את יובנטוס כשהזכרונות הלא-נעימים מעונת 2008/09 החלו לצוף. גם הפעם ריאל המשיכה עם המערך הקבוע וגארת' בייל המתין על הספסל. לא נורא. ריאל ציפתה למשחק קשה נגד הגנה נסוגה, קבוצה עם מרכז שדה חזק, כזו שלא תאפשר שטחים להתקפות מתפרצות - אבל כבשה שער כבר בדקה הרביעית. התקפה יפה של ריאל מצד ימין הסתיימה במסירה קצרה של די-מאריה לכריסטיאנו שעקף את בופון וגילגל לרשת. יובה בעיקר הרימה כדורים והגבהה אחת מדויקת בדקה ה-22 מצאה את ראשו של פוגבה. איקר הדף בפוקס עם הרגל אבל הכדור הגיע ליורנטה שדחק מקרוב וקבע שיוויון.

התסכול מספיגת השער, דווקא בדקות לא רעות של ריאל - לא נמשך זמן רב. בדקה ה-29 המשחק הוכרע. די-מאריה הרים כדור חופשי, קייליני זרק את ראמוס ברחבה והשופט הצביע על הנקודה. כריסטיאנו דייק בפנדל מול בופון. 2:1 לריאל מדריד, שהייתה גם תוצאת הסיום. קייליני הורחק אחרי עבירה לא יפה על כריסטיאנו בפתיחת המחצית השנייה וביטל את הסיכויים של יובה להשוות. קדירה שהיה מעורב בשער הראשון והציג משחק טוב, היה צריך לסיים את הערב החיובי הזה עם בישול אבל בנזמה הצליח להחמיץ ממטר. אקורד הסיום של המשחק היה משעשע למדיי - ארתורו וידאל רשם את הצגת המאה ופשוט הכשיל את עצמו ברחבה ודרש פנדל לעיני השופט ההמום.

El señor de Europa

הרכב ריאל: קסיאס; ארבלואה, ראמוס, ואראן, מרסלו; יירמאנדי(איסקו, 72'), קדירה, מודריץ'; די-מאריה(מוראטה, 79'), כריסטיאנו רונאלדו ובנזמה(גארת' בייל, 67')

המשחק הבא היה שוב נגד יובנטוס והפעם ריאל מדריד התארחה בטורינו כשהיא יודעת שבמידה ולא תפסיד היא מבטיחה את המקום הראשון כמעט במאה אחוז. משחק החוץ התעלה לרמה גבוהה והיה מעניין הרבה יותר מאשר זה שבברנבאו. יובנטוס המארחת הגיעה בכושר טוב יותר ובשורותינו, צ'אבי אלונסו ערך את הפרמיירה שלו לעונת 2013/14 והציג משחק נפלא. אלונסו תיקל, ניהל, היה בכל מקום והיה נראה שהפציעה מאחוריו! הוא הוחלף בדקה ה-71 ע"י אנצ'לוטי, כשקודם לכן הוא שולח פצצה למשקוף מחוץ לרחבה. זה היה דו-קרב יפהפה בין שני גאונים - פירלו בצד אחד וצ'אבי אלונסו בצד שני.

בדיוק בסוג המשחקים האלה ריאל מדריד נבחנת, וההתחלה הייתה לא קלה, יותר נכון סוף המחצית הראשונה. יובה יצאה למתפרצת וטבז שקיבל את הכדור חופשי בצד שמאל - מסר לפוגבה שהוכשל ע"י ואראן. וידאל ניצל את המתנה והוריד את יובה להפסקה ביתרון. ריאל, בדיוק עם אותם 11 - עלתה נחושה מאוד. בנזמה ניצל טעות של ההגנה ומסר שמאלה לכריסטיאנו שהשווה בחדות אופיינית בדקה ה-52, ו-8 דקות אחר-כך גארת' בייל רשם את שער הבכורה שלו במדי ריאל מדריד במפעל במהלך בזק כשקיבל מסירה ברונאלדו, עשה הטעייה אחת ומייד שיחרר בעיטה שטוחה לרשת.

בדקה ה-65 יורנטה השווה עבור יובנטוס אחרי הגבהה של קאסרס בצד ימין(אנצ'לוטי התכונן למשחק הגובה של יובה כשבחר בראמוס כמגן ימני, אך ללא הועיל) וקבע חלוקת נקודות סבירה. אנצ'לוטי ניסה לשנות את המשחק עם הכנסתו של די-מאריה במקום בייל(לפניכן זה היה הפוך) וחסה ע"ח בנזמה, כשכריסטיאנו עבר לעמדת החלוץ - אך ללא הועיל. לא נורא. ריאל שומרת את נצחונות החוץ הגדולים להמשך הדרך.

Punto y aparte

הרכב ריאל: קסיאס; ראמוס, פפה, ואראן, מרסלו; אלונסו(יירמאנדי, 71'), קדירה, מודריץ'; גארת' בייל(די-מאריה, 75') כריסטיאנו רונאלדו ובנזמה(חסה, 81')

במחזור החמישי אנצ'לוטי החליט להעניק מנוחה לחלק מהכוכבים כאשר ריאל מדריד אירחה בברנבאו את גלטסראיי לה היה מאמן חדש - רוברטו מאנצ'יני. קאסמירו קיבל צ'אנס נדיר בהרכב הראשון, חסה היה על תקן ה-'9' המזויף כשבזנמה על הספסל וכריסטיאנו היה בכלל על אזרחי ביציע. בדקה ה-26 גם ראמוס הצטרף אליו אחרי שחלם, איבד את אומוט בולוט וביצע עבירה מיותרת והורחק באדום. ריאל נותרה בעשרה שחקנים, לא נעים. אנצ'לוטי נאלץ להוציא את חסה ובמקומו העלה את נאצ'ו. גארת' בייל העלה את ריאל ליתרון בבעיטה חופשית למשקוף ופנימה בדקה ה-37', אבל השער החזיק מעמד דקה אחת בלבד כשאומוט בולוט משווה אחרי מסירה יפה של דרוגבה.

האוהדים שהגיעו לא נהנו מכדורגל טוב, לא באותו ערב,  אבל כן זכו להצגה של ארבלואה. בדקה ה-51 הוא כבש ברגל שמאל אחרי הרמה של אנחל די-מאריה, שער ראשון באירופה מזה שלוש עונות, אז כבש נגד אייקס, וכעבור 12 דקות גמל לאנחל בבישול רך משלו. איזו פארטידזו של המגן! ווסלי סניידר עלה מהספסל וקיבל מחיאות כפיים מהברנבאו לזכר השנתיים שהעביר אצלנו(עונה ראשונה עם 'טעם של עוד', ועונה שנייה מרובת פציעות), לפני שהאוהדים התרכזו בדבר האמיתי. בדקה ה-81 איסקו ניצל הגנה איומה של גלטסראיי, 'ביטל' שחקן ברחבה וכבש בקלילות מול איסן(השוער המחליף) האומלל. ריאל מדריד מנצחת 4:1 בסיום. (אוף טופיק מדור: באותו יום התארחנו באולפן ערוץ הספורט. מודי בראון ראיין אותי 2-3 דקות ושאל אותי - אליפות או צ'מפיונס. אמרתי לו - 'ריאל מדריד רוצה את הכל, אין דבר כזה לבחור. אבל בשביל הפרוטוקול - 'הלה-דסימה'. מודי לא הכין את שיעורי הבית ושאל - 'לה-דסימה, מה זה?, תסביר..' ועניתו לו - 'הגביע העשירי'...)

Sin Cristiano también hay plan

הרכב ריאל: קסיאס; ארבלואה, ראמוס, פפה, מרסלו(קרבחאל, 74'); יירמאנדי, קאסמירו(צ'אבי אלונסו, 58'), איסקו; די-מאריה, גארת' בייל וחסה(נאצ'ו, 28')

הפינאלה של שלב הבתים היה משחק לפרוטוקול בלבד: קופנהאגן אירחה את ריאל מדריד שעלתה בהרכב חזק(שלישיית ה-B-B-C בין היתר) למרות שלא היה לה על מה לשחק. בדקה ה-24 הגיע השער הראשון: לוקה מודריץ' קיבל את הכדור מחוץ לרחבה, הטעה נהדר שחקן הגנה וסובב לרשת: 1:0 לריאל מדריד ושער בכורה נהדר לקשר הקרואטי שיודע לכבוש רק מחוץ לרחבה. ריאל הניעה כדור להנאתה אבל לא יצרה מצבים, שער של קופנהאגן בדקה ה-40 נפסל מנגד אחרי עבירה על איקר וכך הסתיימה המחצית. בפתיחת המחצית השנייה ריאל הבטיחה את הניצחון - מרסלו הרים כדור לרחבה, פפה הוריד הצידה לרונאלדו שדחק לרשת. 2:0 לריאל מדריד. שער מספר 9 העונה לפורטוגלי בשלב הבתים במשחקו החמישי בלבד!

ריאל הייתה זקוקה לעוד שער אחד כדי לקבוע שיא שערי זכות לשלב הבתים(20), והיא ממש התקרבה. כריסטיאנו קיבל כדור ברחבה, הסתובב וברגל שמאל שלח כדור שטוח שפגע רק את המשקוף. הפורטוגלי נותר מתוסכל כשבדקה ה-89 החמיץ את הפנדל(לאחר שהוכשל בעצמו ברחבה) ופיספס הזדמנות לקבוע שיא שערים לשלב הבתים בליגת האלופות. אין דבר, כריסטיאנו שומר את השיאים לשלבים המאוחרים של המפעל, וכך גם ריאל מדריד, שהעפילה לשלב 1/8 הגמר מהמקום הראשון כמובן עם מאזן של 5 נצחונות ותיקו.

הרכב ריאל: קסיאס; ארבלואה, נאצ'ו, פפה, מרסלו; אלונסו(יירמאנדי, 77'), מודריץ'(קאסמירו, 82), איסקו(די-מאריה, 67'); גארת' בייל, כריסטיאנו רונאלדו ובנזמה

***

הגרלת 1/8 הגמר זימנה לריאל מדריד משחק קל נגד שאלקה הגרמנית, שכבר הובסה מול צ'לסי פעמיים בשלב הבתים ופשוט קבוצה לא מספיק טובה לרמות האלה, כשרק מאזן האימה של הבלאנקוס על אדמת גרמניה עמד לרעתם והעלה סוג של חשש לפני ההתמודדות. שלישיית ה-B-B-C הייתה במיטבה נגד ההגנה הרכה של שאלקה שפשוט הפקירה את העורף ולא צימצמה שטחים. בנזמה כבש ראשון בדקה ה-12 אחרי שכריסטיאנו חיפש בעקב את בייל בכלל ובדקה ה-21 אותו בייל הכפיל עם דריבל יפה על שטח קטן ובעיטה לפינה. ריאל ירדה למחצית ביתרון סביר, אבל עלתה רעבה כדי לדרוס, ממש לדרוס, ולהראות לכל אירופה במי מדובר.

ובדקה ה-51 כריסטיאנו נכנס גם הוא לרשימת הכובשים עם בסיקלטה נהדרת ע"ח מאטיפ המסכן ובעיטה חדה לפינה ברגל שמאל. בנזמה הוסיף את הרביעי בדקה ה-56 אחרי שעקף את השוער מצד ימין וגילגל פנימה, ובייל השלים צמד אף הוא בדקה ה-70 מבישול יפה של ראמוס. כריסטיאנו אמר את המילה האחרונה מצידנו בדקה ה-89, ואז הונטלאר כבש גולאסו ענק רגע לפני שיורדים למנהרה וקילקל לאיקר את רצף האי-ספיגה של 946 הדקות, אבל למי אכפת. 6:1 הזוי לריאל מדריד בסיום, הניצחון השני שלה בסה"כ על אדמת גרמניה. "זה היה ערב נפלא, הצגנו משחק מושלם", פירגן אנצ'לוטי לאחר המשחק לחבר'ה. 'מדריד טיטאה את שאלקה הצידה', נכתב באתר של אופ"א לאחר המשחק. ה-B-B-C באו לכבוש את אירופה. יש טעם לגומלין?

 

הרכב ריאל: קסיאס; קרבחאל, ראמוס, פפה, מרסלו; אלונסו(יירמאנדי, 73'), מודריץ', די-מאריה(איסקו, 68'); גארת' בייל(חסה, 80'), כריסטיאנו רונאלדו ובנזמה

הגומלין בברנבאו היה לפרוטוקול בלבד וריאל מדריד אירחה את שאלקה כשהיא משחקת בהרכב משני מחוזק במספר שחקני מפתח. אחד מאלה שקיבלו את הצ'אנס ב-11 היה ילד הפלא חסה שחיפש שער בכורה במפעל. 'הסופר-סאב' של ריאל נלחם על כדור בדקה השמינית וספג תיקול קשוח, הברך נתקעה בדשא וההמשך היה עצוב. חסה ירד מהמגרש כשהוא ממרר בבכי וכולם ידעו את רוע הגזרה - הילד סיים את העונה בגלל פציעה קשה בברך, ותקופת השיקום היא לפחות חצי שנה. המשחק איבד מערכו הספורטיבי ואין ספק שהיה זה הרגע העצוב ביותר של ריאל מדריד העונה, עם כל הכבוד להפסדים בקלאסיקו. "אבידה גדולה", אמר אנצ'לוטי בעצבות. "זו מכה קשה עבורינו, אנחנו מקווים שחסה יחזור כמה שיותר מהר", הוסיף כריסטיאנו אחרי המשחק.

אותו כריסטיאנו כבש את השער הראשון בדקה ה-21 אחרי כדור רוחב של בייל שנכנס כמחליף. עשר דקות עברו ושאלקה השוותה עם לא מעט מזל. בעיטה של הוגלנד פגעה בשחקן הגנה, הטעתה את איקר וחדרה פנימה. המשחק היה רדום משהו עד שבדקה ה-73 רונאלדו כידרר ממחצית המגרש וניצל את המרווח שקיבל מהגנת שאלקה ובעט כדור חזק לרשת. שתי דקות עברו ורונאלדו כמעט רשם שלושער אבל בעט פצצה למשקוף מטווח אפס. הריבאונד הגיע לבייל שפירגן למוראטה עם כדור רוחב מדויק והילד כבש והכריע את המשחק. 3:1 לריאל מדריד בסיום, ועם כל הכבוד ל-9:2 המרשים בסיכום שני המשחקים - בהחלט היינו מוותרים על המשחק הזה...

הרכב ריאל: קסיאס; נאצ'ו, ראמוס(דני קרבחאל, 70'), ואראן, קונטראו; יירמאנדי, אלונסו(קאסמירו, 46'), איסקו; כריסטיאנו רונאלדו, חסה(גארת' בייל, 8) ומוראטה

לדף הבא>>>