ד"ש ממקאללה:"קאסמירו מזכיר לי את עצמי"


כתב: צוות האתר | תאריך: 08/10/2017

עד היום אם תשאלו את אוהדי ריאל מדריד מהו 'החטא' הגדול ביותר של הנשיא פלורנטינו פרס, יצביעו בקול אחד למעשה על שחרורו התמוה של קלוד מקאללה לצ'לסי ב-2003. העוגן במרכז המגרש לא הוערך מספיק ע"י הבעלים שמכר אותו לצ'לסי לאחר שסירב לדרישתו לשדרוג בשכרו. שלוש עונות מצוינות העביר מקאללה בריאל מדריד, שהתקשתה להתאושש מעזיבתו. היו שחקנים שהבליחו לפרק זמן קצר כמו גראבסן או לאס דיארה והיו קשרים אחוריים אלגנטיים כמו צ'אבי אלונסו. קאסמירו, עם עלייה מטאורית ביכולתו בשנה האחרונה - נראה בהחלט כמקאללה המודרני, כשהוא מוסיף את אלמנט כיבוש השערים. "קאסמירו מזכיר לי את עצמי" אמר מקאללה בראיון למארקה ומוסיף - "ריאל מדריד הקבוצה הטובה ביותר, מעולם לא רציתי לעזוב".

איזו עצה תוכל לתת לצעירים שרוצים להיות כדורגלנים?

- "סבלנות היא המפתח. עכשיו יש מאמנים רבים לאורך כל שכבות הגיל. צריך לדעת לחכות למרות שזו תכונה הפוכה מגיל ההתבגרות. הצעירים רוצים הכל כאן ועכשיו וזה לא קורה באמת אף-פעם".

"כשהייתי צעיר הייתי סבלני וחכם, מוכן ויודע מה זה אתגר הכדורגל. 17 שנה תמיד רציתי ללמוד, לא רק כדורגל אלא גם בביה"ס. למזלי היה לי מורה בצרפת שתמיד נתן לי עצה טובה ואני הקשבתי. צעירים חייבים להיות משכילים ולרצות לדעת הכל בכל תחומי החיים ולא רק טקטיקה וכדורגל. למדתי הרבה מאוד כדורגל. תנועה עם ובלי כדור, לרוץ הרבה ומתי לרוץ פחוץ, לשחק עם תשוקה. כל יום התאמנו ועשינו משחקים".

מי לימד אותך הרבה בכדורגל?

- "כנראה מאזיניו בסלטה ויגו. הוא לימד אותי איך לזוז ומה לעשות, כיצד להיות חכם טקטית יותר מהיריב שלי ולהתאים את עצמי למהירות של הקבוצות. יש הרבה דרכים כדי לשחק את העמדה מס' 6, אתה צריך לעבוד עבור הקבוצה ולא רק לעצמך. קאנטה הוא דוגמא טובה. הוא שחקן מרשים, אחד הקשרים הטובים בעולם. הוא לא צריך לרוץ 90 דק' כי הוא מאוד חכם. הוא מחייך הרבה".

ומה עם השחקנים בריאל מדריד: זידאן, פיגו, ראול, רונאלדו, רוברטו קרלוס...

-"בטח שלמדתי מהם גם, אנשים גאוניים כמו קרוייף בכדורגל. הם שחקנים ברמה אחרת, עולם אחר. הייתי בר מזל לשחק לצידם ובעיקר עם זידאן ורונאלדו שהסתכלתי עליהם המון באימונים. הם ידעו תמיד לעבור את כל שחקני ההגנה ורציתי לדעת איך השיגו את היתרון הזה. זידאן עזר לי הרבה והייתי נשאר לשחק מולו באחד על אחד לאחר האימונים כדי להיות מוכן לפעם הבאה. גם המאמנים צריכים ללמוד כל הזמן מחדש".

איזה זכרונות יש לך משלוש העונות שלך במדריד?

- "הגעתי מסלטה ויגו והיו שם כבר ראול, היירו, רוברטו קרלוס ופיגו ובהמשך הגיעו גם זידאן ורונאלדו. תארו לעצמכם מה זה אומר. אתה יודע שאתה תמיד בתחרות עצומה וחייב לנצח כי שום דבר אחר לא מספיק. הם היו חברים טובים שלי וכלל לא היה אגו בקבוצה. דל-בוסקה היה חשוב מאוד. זילזלו בו כלפי חוץ אבל הוא ידע לעשות את עבודתו היטב. לא רק אני עזבתי בקיץ 2003, גם היירו שהיה המנהיג הכי גדול וכמובן המאמן. מה עוד אפשר להגיד? הכוכבים הגדולים של ריאל העריכו אותי וקל לשחק לצד שחקנים כאלה. אתה עומד לפעמים ובוהה במה שהם עושים במהלך המשחק".

גם אותך העריכו?

- "הייתי מנהיג מסוג אחר, במרכז המגרש. אני מאוד דומה לקאנטרה מצ'לסי. ידעתי מה התפקיד שלי, איך לזוז ולאן, לכוון את החברים בשעת לחץ כשאנחנו מתגוננים. זוהי הנהגה שקטה, ככה אני קורא לזה, וגם זה מביא לנצחונות וזה חשוב מאוד".

מה הסוד שלך? איך תמיד חטפת הרבה מאוד כדורים?

- "אין מפתח אחד או סוד. יומיים לפני כל משחק ניתחתי את היריב יחד עם המאמן וחבריי לקבוצה והתמקדנו בשחקנים היוצאי דופן שיכולים לעשות את ההבדל עבור היריבה, למשל ריבאלדו או קלייברט מברצלונה. בשבילי זה היה חיוני כדי לצפות, לדעת להתקדם. כדורגל זו עבודה ולא רק 90 דקות על המגרש במשך שבוע".

במדריד הנוכחי קאסמירו הוא היורש שלך.

- "קאסמירו משחק טוב מאוד. לפני גמר ליגת האלופות במילאנו יצא לי לשוחח איתו בחדר ההלבשה. הוא שולט היטב במרכז המגרש, הוא עושה את זה בקלות, עם איכות. ככה נראה הקשר האחורי המודרני". כשאומרים למקאללה שהוא דומה מאוד לקאסמירו, הוא אומר - "כן, הרבה אומרים לי שהוא מזכיר אותי. אנשים שלא מבינים בכדורגל חשבו שאני רק רץ על המגרש, אבל אתה צריך לדעת גם להציג רמה טכנית בריאל מדריד וגם להיות חכם. הוא תמיד ממוקם היטב. קאסמירו יוצא קדימה ונהנה מחופש לכן הוא גם כובש, אני לא הייתי יכול לעשות את זה וגם לא צריך עם השחקנים שהיו לנו"(צוחק).

נראה שעכשיו בריאל מדריד מעריכים עוד יותר את הקשר האחורי.

- "עבור קאסמירו הדבר הכי חשוב הוא מה חושב המאמן שלו ועמיתיו לקבוצה. זה הגביע שלו למעשה".

האם יש קווי דימיון בין ריאל מדריד הזו לבין מדריד הגלאקטית של דל-בוסקה?

- "כן, קצת. הרבה כוכבים, והם משחקים נהדר, כמונו, וזוכים בתארים. ריאל מדריד חזרה, היא קבוצה סופר-חזקה".

יש לך זיכרון נהדר ממדריד אבל עדיין עזבת לצ'לסי.

- "ריאל מדריד היא הקבוצה הטובה ביותר בעולם, אף קבוצה לא שווה לה. לא רציתי לעזוב מעולם, אף-פעם, זו הייתה החלטה קשה. איך אפשר לרצות לעזוב את המועדון הטוב בעולם שאיתו אתה זוכה בתארים? אני לא משוגע. אבל היה מצב קשה שלא יכולתי לסבול ולכן עזבתי לצ'לסי, אבל ריאל מדריד נתנה לי הרבה דברים".

איך היה להיות עוזרו של אנצ'לוטי בפאריס?

- "זה קל מאוד. שאלתי את עצמי 'איך הוא תמיד כל-כך רגוע לעזאזל?' והוא לימד אותי כי אתה חייב להכיר את עצמך ואת היכולות שלך וככה תתמודד עם שחקנים גדולים ועם כל סיטואצייה בכדורגל. שחקני כדורגל גדולים הם לא באמת בעייה. קרלו יודע איך להשתמש בתחרות והלחץ כדי לשפר אחרים. הוא תמיד שיפר את האווירה בקבוצה בכל מקום אליו הגיע. הקשבתי לו הרבה ושאלתי אותו אינסוף שאלות".

אם כבר מדברים על המאמנים, איך אתה רואה את מר זידאן?

- "אני לא מופתע ממה שהוא עושה. הוא מאמן מצוין. הוא היה שחקן ומבין את הכוכבים שלו, הוא יודע איך להגיע ללב שלהם. ריאל מדריד מאוד מחוברת ומגובשת. חוץ מזה הוא תמיד יכול להגיד - 'היי אני זידאן'.. להחזיק חדר הלבשה כזה - משימה קשה, גם אם אתה זידאן, אבל הוא חכם ושקט".

מי הקשר הטוב ביותר שאיי-פעם ראית?

- "עכשיו יש הרבה שחקנים טובים גם כן. מאוד התרשמתי מאינייסטה, הוא שחקן שלם, וגם את דקו מאוד אהבתי למען האמת".

עם מי היה יותר קשה למקאללה להתמודד - עם מסי או כריסטיאנו?

- "עם שניהם. אני יודע את זה כי יצא לי לשחק נגד שניהם. אבל אוי ואבוי, שחקן אחד לא יכול לעצור אותם לבדו. הם כל-כך טובים בכל-כך הרבה דברים".

האם אמבפה גם יגיע לרמה הזו כמו שכולם אומרים?

- "הוא באמת שחקן גדול למרות גילו, כל המחמאות מוצדקות, אבל הוא חייב לשמור על עצמו וזה תפקיד הסביבה שלו גם כן, שיימנע מהשוואות. הוא צריך לשתוק ולשחק".