שער המאה

שנת המאה החגיגית של המועדון הטוב בתבל הייתה עלולה להסתיים בכישלון חרוץ. בידיוק ביום בו חגיגה מאה שנה להיווסדות המועדון(6/3/2002) הפסידה ריאל בגמר גביע המלך לדפורטיבו לה קורוניה בברנבאו ברשלנות. הליגה חמקה לה מהידיים בעקבות תוצאות נוראיות במשחקי החוץ, בעיקר בסיום העונה, ופספוס גם של גביע אירופה היה יכול להשאיר כתם גדול בהיסטוריה של המועדון הגדול בהיסטוריה. על וולה אחד קסום של זידאן, שער קל אבל גאוני של ראול וסדרת הצלות מרהיבה של שוער צעיר בן 21 שבכלל פתח את המשחק על הספסל, ומשחק כדורגל די רע של ריאל מדריד. 

הדקות הראשונות היו די טובות. פיגו וזידאן שרפו שטחים באגפים, הקבוצה הצליחה להניע כדור ובדקה השמינית גם עלתה ליתרון: כדור חוץ ארוך של רוברטו קרלוס הגיע לראול שבעט מצד שמאל מדוייק לרשת, 1:0 לריאל מדריד! אולי עם מיקום טוב יותר, בוט היה יכול להדוף. אבל מה אכפת לנו. ראול כובש בגמר ליגת האלופות שני. משום מה השחקנים הורידו את הרגל מהגז, דבר שאיפיין מאוד את הקבוצה של אותה שנה, ורק שש דקות השכילה ריאל לשמור על היתרון -  בדקה ה-14 באלאק הרים כדור חופשי מצוייו ולוסיו, הבלם(או החלוץ? תחליטו אתם) נגח חזק לרשת. סזאר, שפתח בהרכב, לא היה יכול להדוף את הנגיחה בעוצמת הבעיטה, 1:1.
 


ריאל הגיעה פה ושם להזדמנויות, אבל הלחץ על השחקנים היה כבד. הנעת הכדור הייתה מאוד מסורבלת. פיגו למשל, שהגיע לגמר מעט לא כשיר אבל גם מאוד התרגש מגמר ליגת האלופות הראשון שלו(נו ברור, בבארסה הוא לא הצליח להגיע לשם) והיה אחד החלשים במגרשים, דבר שיביא להחלפתו בהמשך. מרכז השדה היה פרוץ מאוד והיירו לא פעם יצא קדימה יותר כדי לעזור למקללה. המצבים הנייחים של לברקוזן היה מאוד מסוכנים. בראדיץ בינתיים נפצע ובדקה ה-38 הוא הוחלף אחרי שלא יכל להמשיך, ובמקומו נכנס החלוץ הבולגרי הצעיר, דימיטאר ברבאטוב.

זינדין זידאן, השחקן היקר בעולם באותם הימים - היה השחקן שעמד במרכז הבמה. עליו הסתכלו בזכוכית מגדלת. עד שהגיע לריאל מדריד הוא נחשב 'ללוזר' של המפעל, כמה שזה נשמע אבסורד, לאחר שכבר הפסיד בשני גמרים של ליגת האלופות(אחד מהם לריאל מדריד). והוא ממש לא היה מוכן שזה יקרה לו שוב. תוסיפו לזה את המחיר העצום ששילמה ריאל מדריד עבורו, כאמור, ותקבלו מעמסה לא פשוטה. אבל בדקה ה-44, שוב הוכיח זידאן שהוא אחד הכדורגלנים הטובים בהיסטוריה, כשהבקיע שער שייזכר לעד. בזכות האיכות, בגלל המעמד. דאבל פס בין הסילון רוברטו קרלוס לסנטיאגו סולארי הסתיים כשהברזילאי מקפיץ אחורה לרחבה מבלי להסתכל. לכדור חיכה זידאן. הוא הכין את הגוף בצורה מושלמת ושלח וולה אדיר לחיבורים של בוט. 2:1 לריאל מדריד בדיוק בזמן! ואיזה שער! שער המאה, בידיוק בזמן במגרש, באמא של המאני-טיים. ריאל מדריד יורדת להפסקה ביתרון. 
 


לא ממש עלינו למחצית השנייה. לברקוזן, שהפסידה גם היא בגמר הגביע וראתה איך האליפות הולכת לבורוסיה דורטמונד במחזורים האחרונים - נלחמה כדי 'להציל את העונה' ולעשות היסטוריה, מי יודע מתי תגיע למעמד הזה בהמשך, אבל כמו שתבינו בהמשך - הכדור לא רצה להיכנס. בדקה ה-61 דל-בוסקה החליט לעשות שינוי – מקמנמן נכנס על חשבונו של פיגו. האנגלי שיחק בעמדה יותר אחורית ושיפר מעט את מרכז השדה. שש דקות אחר-כך התבצע עוד חילוף, אם כי הפעם בלתי-צפוי. השוער סזאר, שפתח בהרכב והציג יכולת טובה, הוחלף בגלל פציעה, ולשער הקבוצה הוקפץ איקר קסיאס, השוער הצעיר הכישרוני הצעיר(בן 21 בלבד), שלפני שנתיים עמד בין הקורות בניצחון על וולנסיה בגמר בפריז. הוא לא תיאר לעצמו שזה יהיה רגע השיא בקריירה שלו. אפשר לומר - והשאר היסטוריה. גם מקללה הוחלף בהמשך על ידי קונססאו, בחילוף שגוי מצד דל-בוסקה. מקמנמן פרץ נהדר בדקה ה-80 והעביר כדור רוחב טוב, אך מוריינטס שגלש לא הצליח לדחוק את הכדור לרשת. שתי דקות אחר-כך שוב החמיץ מוריינטס. לוסיו הרחיק רע, הכדור הגיע לראול שמסר למורו. האחרון הסתובב נהדר אבל הבעיטה הלכה מעל השער. אבל הפיניש היה בעיקר של לברקוזן, בשארית כוחותיה, , או יותר נכון של איקר קסיאס. 

בדקות האחרונות שלחה לברקוזן את כל השחקנים למעלה, ויצרה לחץ כבד על השער שלנו. שתי קרנות מסוכנות כמעט הסתיימו בשער, כאשר גם השוער בוט עלה לעזרת ההתקפה. קצת לפני הדקה התשעים התחילה ההצגה של קסיאס. "התשיעי עם קסיאס", פירגן שער האס . המארקה פירגן אפילו יותר כשרשם:"קסיאס עצר הכל ושלח את המדרידיסימו לחגוג". השוער הצעיר קיבל לא פחות מחמאות מזידאן. והבכי שלו אחרי המשחק היה עוד יותר מתוק. בדקה ה-88 באשטורק התורכי 'העלים' את סאלגדו, נכנס לאמצע ובעט כדור חזק מ-20 מטר וקסיאס התעופף נהדר והדף לקרן. אותו כדור קרן הוליד עוד מצב פנטסטי ללברקוזן – ההגנה לא הסתדרה עם כדור הגובה, כמובן, ואחרי עירבובייה הכדור הגיע לברבאטוב הצעיר, שמצד ימין בעט בגלישה לשער, אבל קסיאס הוציא את הכדור ממש מהקו בעזרת רגל ימין. אוהדי לברקוזן תפסו את הראש כהמומים. אחר-כך איקר, בימים שעדיין לא בידיוק היה 'סאן איקר', הדף עוד נגיחה מסוכנת של הגרמנים. שריקת הסיום הגיעה. ריאל מדריד אלופת אירופה"אנחנו חוגגים את שנת המאה של המועדון עם התואר המזוהה ביותר עם ריאל מדריד - גביע האלופות התשיעי, וזה אומר שוב עד כמה המועדון הזה הוא הגדול בהיסטוריה", אמר ראול, לו הזכייה השלישית שלו במפעל, לאחר המשחק. איקר קסיאס לא שכח את סזאר שנפצע והקדיש לו את הניצחון. רוברטו קרלוס קיווה לשווא שזה לא הגביע האחרון שלו - "זכיתי כבר בשלושה גביעים עם ריאל מדריד אבל אני ויתר חבריי רעבים לעוד תארים כל פעם מחדש". זידאן העדיף להתעלם מהשאלות על השער המדהים שלו ואמר - "הכי חשוב שזה שער הניצחון". 

 ההרכבים: 

ריאל מדריד(4-4-2): 

סזאר(קסיאס, 67). 
ר.קרלוס, היירו, הלגרה, סאלגדו 
זידאן, מקללה(קוננסאו, 73), סולארי, פיגו(מקמנמן, 61)
ראול, מוריינטס 


באייר לברקוזן (4-5-1): 

בוט. 
סבסקן(קירסטן, 65), לוסיו, זיווקוביץ', פלאסנטה. 
באשטורק, ראמלוו, שניידר, בראדיץ'(ברבאטוב, 38)
באלאק 
נוויביל 

שפט: אורס מאייר(שוייץ);